Kynoskefalaj 197 p.n.e.

Kynoskefalaj 197 p.n.e.
 
Autor: Krzysztof Kęciek
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311115214
egzemplarz archiwalny
 
 
"Nim masy wojowników zwarły się ze sobą, legioniści idący na przodzie cisnęli z rozmachem swe oszczepy. Włócznicy Filipa ponieśli raczej niewielkie straty, gdyż żołnierze kroczący w pierwszym szeregu, najbardziej narażeni na pociski, mieli solidne pancerze. Królewscy włócznicy parli naprzód, stąpając po ciałach poległych towarzyszy. Potworny, iskrzący się tysiącami grotów walec falangi toczył się ze straszliwym impetem w dół po zboczu ? a we frontalnym ataku taka formacja była niezwyciężona. Rozpędzeni falangiści powalili pierwsze szeregi przeciwników. Gdy italski żołnierz cisnął pilum, pozostał mu do dyspozycji tylko miecz, lecz nie mógł nim dosięgnąć nieprzyjaciół, bezpiecznych za gęstym płotem saris. W twarz każdego rzymskiego wojownika stającego w pierwszym szeregu godziło cztery lub pięć grotów. Stojący na tyłach legioniści z mieczami nie mogli im przyjść z pomocą?" Praca ta jest poświęcona decydującej bitwie II wojny macedońskiej, w której legiony rzymskie pod wodzą konsula Flamininusa rozbiły armię macedońską dowodzoną przez króla Filipa V. Dzięki bardzo dobremu opisowi sytuacji politycznej tamtego okresu książka może stać się dla czytelnika nieocenionym źródłem wiadomości o ówczesnych czasach.
 
SPIS TREŚCI

Recenzje (2)ukryjpokaż

2010-05-06 ŻUŁWIK
Brawo za wznowienie !! Właśnie czytam i jestem pod dużym wrażeniem (mimo, iż nie dotarłem jeszcze do tytułowej batalii). Miło by było, gdyby ukazały się wznowienia lub też nowy rzut innych pozycji wojen Republiki, nie tylko autorstwa p. Kęćka - "Magnezja 190 pne", "Benewent 275 pne", ale także "Kanny", "Farsalos", "Alezja" czy całkiem nowe pozycje, np. dotyczące wojen dackich Trajana, wojen markomańskich, wojny Aureliana z Zenobią, Bitwy na Moście Mulwijskim, czy wiele innych. Uważam, iż p. Kęciek jest jak najbardziej odpowiednim autorem do tego zadania. Czekam z niecierpliwością na te i inne, może ciekawsze, tytuły.
2010-08-20 Depciu
Książka napisana z dużą dawką humoru i rzetelnych informacji. Czytałem z zaciekawieniem Kęciek nie zanudza, i tak trzymać!

Napisz swoją recenzję