Jerozolima 1099

Jerozolima 1099
 
Autor: Sławomir Leśniewski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 224
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311107777
egzemplarz archiwalny
 
 
"Ostatnie kilometry dzielące od Świętego Miasta krzyżowcy przebyli w szczególnie podniosłym nastroju. Uczucie wielkiej radości mieszało się z dumą i satysfakcją. Czuli się prawdziwymi wybrańcami Boga. Oto oni - ciągle jeszcze liczni, ale w jakże pomniejszonej liczbie, niż chociażby pod Antiochią, nie mówiąc już o chwili, gdy wstępowali na azjatycki brzeg - dotarli wreszcie do celu podróży. Czyż nie wyroki boskie pozwoliły im dokonać tylu nadzwyczajnych czynów i zachować życie w obliczu ostatniego już wysiłku: zdobycia Jerozolimy i ustanowienia w niej rządów krzyża?" Popularne opracowanie pierwszej, podjętej przez średniowieczne rycerstwo kręgu kultury łacińskiej, na wezwanie papieża, krucjaty lat 1096-1099 przeciwko muzułmańskim Seldżukom, Arabom, Maurom oraz poganom. Wyprawa zakończyła się odzyskaniem Jerozolimy i utworzeniem Królestwa Jerozolimskiego. Zdobywcy wymordowali większość mieszkańców. Rozpętano spiralę nienawiści i fanatyzmu religijnego oraz zastopowano wymianę kulturalną i gospodarczą prowadzonej przez Bizancjum i kraje muzułmańskie z resztą świata. Książka Sławomira Leśniewskiego to rzetelna monografia dotycząca tamtych krwawych wydarzeń.
 
ZAKONY RYCERSKIE Średniowiecze Historyczne Bitwy

Recenzje (2)ukryjpokaż

2007-08-31 old.gunner
Na pewno jeden z najlepszych tomików z serii HB.Intrygujący temat;wartko tocząca się akcja,a także ciekawe przedstawienie nastrojów i charakterów możnowładców decydujących o losach zachodniej Europy i jak się miało okazać większości Bliskiego Wschodu.W kilku fragmentach pokazuje,iż życie pisze bardziej zaskakujące i niesamowite scenariusze niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić.Gorąco polecam.
2007-09-07 bittrich
Monografia popularnonaukowa dziejów pierwszej krucjaty w końcu jedenastego wieku naszej ery, autor oparł się na przekładzie kilku żródeł: łacińskiego i bizantyjskiego, pracach historyków średniowiecza i wojskowości i porównał wyniki swej pracy badawczej z textem powieści "Krzyżowcy" pani Z. Kossak - Szczuckiej. Dobre syntetyczne ujęcie tematu, ciekawe ilustracje, za mało map.Dobre wprowadzenie do historii krucjat - polecam.

Napisz swoją recenzję