Mińsk białoruski 1941

Mińsk białoruski 1941
 
Autor: Sławomir Kosim
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311114447
egzemplarz archiwalny
 
 
"Pozostałe dywizje broniące Mińska stawiały zacięty opór, a wobec wyczerpania amunicji artyleryjskiej również organizowano grupy bojowe wyposażone w butelki zapalające. Na całym odcinku obrony 44. Korpusu Strzeleckiego i pozostałych oddziałów niemiecka 7. Dywizja Pancerna i część 20. Dywizji Pancernej silnie napierały na słabnące coraz bardziej oddziały sowieckie. W godzinach popołudniowych żołnierze 64., 100. i 161. Dywizji Strzeleckich przeprowadzili szereg kontrataków, wypierając do wieczora oddziały niemieckie z obrzeża Mińska. Poszczególne pułki, które atakowały, ponosiły jednak ogromne straty, a szybko też dostawały się w obręb silnych ataków lotniczych - w tym czasie trwały intensywne naloty na Mińsk i sowieckie pozycje obronne." Inwazja Hitlera na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku była niewątpliwie "ucieczką do przodu" z sytuacji bez wyjścia, w jakiej znalazł się führer. Szans na jej polepszenie nie było. Hitler zdecydował się więc na ryzykowną wojnę na dwóch frontach. Początkowo przebieg wydarzeń zdawał się potwierdzać nadzieje führera na szybkie zwycięstwo nad Sowietami. Wojska niemieckie posuwały się błyskawicznie do przodu, a w potrzasku znalazły się całe armie nieprzyjaciela. Publikacja Sławomira Kosima opowiada o zwycięstwie wojsk inwazyjnych na Białorusi w początkowym etapie kampanii letniojesiennej 1941 r. na froncie wschodnim.
 
SPIS TREŚCI Historyczne Bitwy

Recenzje (6)ukryjpokaż

2009-02-26 bittrich
Sławomir Kosim stworzył monografię sowieckiego Specjalnego Zachodniego Okręgu Wojskowego, który stanowił bazę mobilizacyjną dla sowieckiego Frontu Zachodniego, opisał walki wojsk tego frontu na Białorusi i ich klęskę w bitwie o Mińsk białoruski oraz konsekwencje tej klęski dla dowództwa Frontu Zachodniego. Tekst uzupełniają fotografie i bibliografia. Polecam.
2009-03-03 pizarro
Książka jest niezła - co prawda bardziej autor skupił się na stronie sowieckiej ale sam to we wstępie podkreślił - że chodzi mu o Front Zachodni. Opis walk dokładny, fajne też zdjęcia i facet dotarł do rosyjskich źródeł. Książka może się podobać, dobrze widać stan armii sowieckiej w przededniu "Barbarossy". Polecam.
2009-03-04 Dominik
Autor monografii bardzo ciekawie opisuje stopień przygotowania armii sowieckiej na Białorusi do odparcia głównego uderzenia armii niemieckiej. Wartka narracja obejmuje także kilkanaście pierwszych dni operacji Barbarossa na tym obszarze. Należy podkreślić, iż autor koncentruje się prawie wyłącznie na siłach sowieckich, jednak zabieg ten nie umniejsza niewątpliwej wartości tej pozycji. Zwracam również uwagę na interesujące fragmenty wspomnień pułkownika Sandałowa (szefa sztabu 4 Armii).
2009-12-11 Emil
Wreszcie pojawiła się pozycja rodzimego autora na ten temat. Treścią książki jest głównie opis sił Armii Czerwonej, które poniosły kleskę na Białorusi w czerwcu 1941 r. - Kosim opisał jak strona sowiecka przygotowywała plan ataku na Niemcy (nie był on jednak gotowy do realizacji)I co działo się po 22 czerwca 1941 r. gdy uderzyli Niemcy. Klęska wojskowa Rosjan opisana jest dokładnie i od "podszewki" - mniej uwagi poświęcił autor samym Niemcom. Ciekawy jest rozdział dotyczący rozprawy z dowódcami sowieckimi - Ci, którzy dowodzili Frontem Zachodnim zostali w większości oskarżeni o zdradę, nieudolność i rozstrzelani i pośpieszny proces i śledztwo autor opisał ciekawie i ze znawstwem tematu. Książkę polecam, choć właściwie jej tytuł mógłby brzmieć nieco inaczej np.:"Klęska sowiecka na Bialorusi latem 1941". Przeczytać ta pozycję jednak warto. Polecam.
2010-09-01 Czytelnik
Ogólnie publikacja interesująca - zwłaszcza część poświęcona losom kadry dowódczej sił sowieckich po porażącej klęsce w lecie 1941 r. - a to temat rzadko poruszany przez polskich autorów. Interesująca analiza dywizji Armii Czerwonej tzw. Frontu Zachodniego, kilka ciekawych fotografii. Mały minus z uwagi na drobne pomyłki natury gramatycznej (zapewne drukarskie uchybienia). Książkę ogólnie polecam - dla mnie interesujaca.
2013-04-30 Żułwik
Bardzo interesująca i rzetelna monografia jednego z pierwszych starć Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Autor z dużą dokładnością przedstawił anatomię porażki radzieckiej na początku wojny, przytaczając konkretne fakty, liczby, decyzje i ludzi - nie stroniąc od ich oceny. Książka napisana plastycznym, łatwym w odbiorze językiem. Czyta się jak dobrą powieść. Życzył bym sobie więcej takich pozycji !! Może z tego samego okresu wojny: bitwa pancerna pod Rosieniami,"Operacja München", bitwa o Kijów lub bitwa o Dniepr 1943 - tych pozycji naprawdę brakuje !!

Napisz swoją recenzję