Civita Castellana 1798

Civita Castellana 1798
 
Autor: Marian Witasek
Oprawa: miękka
Ilość stron: 328
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311106037
egzemplarz archiwalny
 
 
"Neapolitańczycy zachowali hart ducha dzięki zimnej krwi i brawurze Kawalera Saskiego. Prowadził każdy atak, cofających się zachęcał do wytrwania. Był wszędzie, gdzie jego osoba była niezbędna. Bezustanne narażał się na niebezpieczeństwo. Wieczorem został trzykrotnie zraniony. Spadł z konia, zaś spłoszony wierzchowiec ruszył w stronę republikańskich szeregów. Widząc upadającego nieprzyjacielskiego wodza, polscy grenadierzy rzucili się, by go pojmać. Silny ogień i odsiecz Neapolitańczyków uratowały Kawalera Saskiego od niewoli." Pod koniec XVIII stulecia Włochy stały się areną zmagań wojsk rewolucyjnej Francji i jej przeciwników. Zwycięstwo pod Civitas Castellana, odniesione 4 grudnia 1798 roku, umożliwiło republikanom przejście do kontrofensywy, opanowanie Neapolu i proklamowanie tam Republiki Partenopejskiej. Książka Mariana Witaska prezentuje dzieje tej wiktorii.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (2)ukryjpokaż

2007-09-07 bittrich
Dobra monografia kampanii włoskiej wojsk Republiki Cysalpińskiej i jej sojuszników (rewolucyjnej Francji i polskich Legionów generała Jana Henryka Dąbrowskiego) przeciw wojskom Królestwa Obojga Sycylii na przełomie XVIII i XIX stulecia, ciekawe ilustracje. Polecam.
2007-09-11 Minki
dobra pozycja warta przeczytania,dużo o polskich formacjach legionowych które odegrały niebagatelną rolę w czasie kampanii,minusem niezbyt czytelne mapki na których brak wielu ważnych miejscowości występujących w tekście

Napisz swoją recenzję