Bannockburn 1314

Bannockburn 1314
 
Autor: Jarosław Wojtczak
Oprawa: miękka
Ilość stron: 200
Format: 125x195 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311121232
26,50 zł
- 30%
18,54 zł
 
Znakomita, wciągająca, barwna publikacja nie tylko dla fanów historii, ale i wszelkich miłośników dziejów rycerstwa i rycerskości. W 1314 roku Szkoci odnieśli druzgocące zwycięstwo nad wojskami króla Anglii Edwarda II. W jego wyniku na wiele lat, gnębione dotychczas przez południowych sąsiadów, Królestwo Szkocji uzyskało pełną niepodległość zniweczoną dopiero unią personalną Stewartów. Autor w pasjonujący i obrazowy sposób opisuje dzieje Szkocji i jej stosunków z Anglią, nie zapominając o wprowadzeniu w sytuację jaka panowała na Wyspach Brytyjskich przed i po bitwie. Przedstawia bohaterów tamtych wydarzeń: Williama Wallace'a, Roberta de Bruce oraz Edwarda Długonogiego. Gray i jego rycerze ruszyli naprzód i za chwilę nadziali się na ostrza włóczni. Pierwsza fala atakujących odbiła się od szkockiego wału. Wielu rycerzy zginęło, inni, zrzuceni z koni, dostali się w ręce Szkotów, wśród nich sir Thomas Grey. Anglicy cofnęli się, przegrupowali i natarli ponownie. Tym razem nie udało im się przełamać szkockiego szyku. Clifford przez jakiś czas ponawiał szarże. Były one jednak za każdym razem słabsze z powodu strat, zmęczenia i coraz większej liczby zabitych koni i ludzi zalegających na drodze natarcia.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (8)ukryjpokaż

2004-02-23 dolfuss
Świetna książka. Autor znakomicie przedstawia nie tylko samą bitwę, ale też sytuację, jaka panowała na Wyspach Brytyjskich przed i po bitwie. Polecam
2004-07-23 Lord_Draak
Dobra pozycja przedstawiająca wojnę Szkotów o niepodległość w czasach Williama Walles'a i Roberta de Bruce'a. Ponadto autor zapoznaje nas z wcześniejszą historią Szkocji, jednak moim zdaniem robi to bardzo pobieżnie i nieprzystępnie dla czytelnika. Ogólnie jednak książka warta polecenia, choćby ze względu na to, że mało jest na polskim rynku pozycji opisujących tamte wydarzenia.
2004-10-06 kogai
Super tematyka - 10 razy oglądałem Braveheart-a. Przyzwoicie napisane. Gdyby tylko wydawnictwo zamieściło tablice barwne z postaciami walczących z epoki Walles'a wpadłbym w ekstazę:-) Ocena 4+
2005-02-03 Purvis
Dobra, rzetelna pozycja. Oprócz genezy konfliktu i opisu bitew ( obok Bannock burn jeszcze Stirling Bridge i, dość pobieżnie, Falkirk), autor przybliżył jeszcze sylwetki głównych figur konfliktu: Williama Wallace'a, Roberta de Bruce oraz (mój ulubiony) Edwarda Długonogiego. Zwłaszcza cyniczne teksty Edwarda powalają (np: do czego porównał ulgę po spacyfikowaniu Szkotów...)
2005-04-15 Wasiu
Ta książka. Nie jest zwykłą książką. Nie tylko opisuje zmagania szkocko-angielskie,ale także zawiłe walki polityczne.
2005-11-10 dominik
Bardzo ciekawa, barwna, dobrze napisana książka. Brakuje mi jednak wyjaśnienia skąd wzięło się owo przekleństwo królewskiego rodu szkockiego! Ten problem nurtował mnie do samego końca i niestety nie uzyskałem na owo pytanie odpowiedzi.
2006-02-07 ATAMAN
Absolutny mus dla każdego wielbiciela Szkocji. Osoba samego zaś Wallace`a jest jakże odmienna niż ta przedstawiona w filmia Braveheart. Dla niektórych może wywołać całkiem spore zdziwienie. Czyżbym mówił z własnego doświadczenia?
2011-11-22 Żułwik
Po prostu rewelka !! Bardzo dobrze, że Bellona wznawia takie pozycje - oby tak dalej!! Temat bardzo ciekawy - a za sprawą filmu Mela Gibsona "znany" masowemu odbiorcy. Co bardzo ważne p. Wojtczak zapoznaje nas tutaj nie tylko z wydarzeniami, które znamy z "Braveheart'a", ale wprowadza głęboko w temat, przedstawiając pokrótce historię Szkocji, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć wydarzenia z XIII/XIV w. Książkę czyta się świetnie, co u tego autora jest normą. Opis bitwy jest dość dokładny (zważywszy, na skąpy materiał źródłowy) i daje czytelnikowi dużo frajdy. Oby więcej takich wznowień (np. Hastings, Naseby, Jerozolima, Hattin) ale i nowe batalie średniowieczne - jak: Bosworth 1485, Towton 1461, Bouvines 1214, Poitiers 732, Lechowe Pole 955, Azincourt 1415, a i te mniej znane. Czekam z niecierpliwością!

Napisz swoją recenzję