Zbaraż 1649

Zbaraż 1649
 
Autor: Kacper Śledziński
Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311102376
egzemplarz archiwalny
 
 
W tym czasie kiedy czeladź jak i towarzysze spod poważnych znaków kopali ramię w ramię nowe fortyfikacje, Chmielnicki zrozumiał, że trudno będzie szturmem zdobyć Zbaraż, postanowił rozpocząć regularne oblężenie. Otoczył więc obóz półkolem szańców baterii i taboru. Zajął drogi ku Załoźcom i Wiśniowcu, wsie: Stary Zbaraż, Bazarzyńce, Załuże oraz okoliczne wzgórza. Jednocześnie rozkazał zbudować kilkanaście machin oblężniczych zwanych hulajhorodynami lub hulajgrodami, a po polsku czołgami, "z grubych drewien zrobione, na kołach pomykające się, między niemi we środku mosty dla przebywania fosy, drabiny dla włażenia na wał [...]". W latach 1648-1649 Rzeczpospolita stanęła wobec wydarzeń, które ujawniły jej słabość polityczną, a przede wszystkim militarną. Powstanie kozackie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego podkopało niezachwianą i stabilną pozycję mocarstwa, jakim była Rzeczpospolita. Zwycięstwa w wojnie moskiewskiej z lat 1632-1634, kampaniach kozackich 1637-1638 roku oraz zmagania z ordą 1644 dodały pewności szlachcie, a jednocześnie pozwoliły jej poczuć się bezpiecznie. W dwa lata po śmierci hetmana Stanisława Koniecpolskiego, gdy jego miejsce zajął Mikołaj Potocki, sławę armii koronnej przyćmiła tragiczna kampania 1648 roku. Kalejdoskop wydarzeń 1648 roku postawił nowego króla przed koniecznością wyboru drogi rozwiązania konfliktu kozackiego. Rok 1649 miał przynieść sukces, ale nie ten oczekiwany - dyplomatyczny, lecz militarny.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (9)ukryjpokaż

2006-06-15 Zbyszek
Ciekawie przedstawiony fragment wojny z Chmielnickim. Czytając tę książkę ma się przed oczyma opis oblężenia Zbaraża zawarty w "Ogniem i mieczem". Uzupełnia ona doskonale cały cykl "kozacki" (Żółte Wody-Korsuń, Beresteczko, Batoh). Również ciekawy jest opis wyprawy zborowskiej, o której prawdę powiedziawszy niewiele się wie, a w której przegrana, mogła przynieść tragiczne skutki dla Rzeczpospolitej. Dobrą stroną książki jest wykorzystanie przez Autora wspomnień i listów z tamtych czasów, ubarwia to to cały opis. CzekaŁem na tę książkę 10 lat (zapowiedziana była w 1996r. jako Zbaraż-Zborów- inny miał być autor), dobrze że w końcu się ukazała.
2006-06-27 Zbyszek
Sądząc po bibliografii i przypisach, autor nie wykorzystał wielu dostępnych źródeł i opracowań. Mimo to, książka zawiera interesujący opis oblężenia Zbaraża, choć można mieć kilka zastrzeżeń. Przede wszystkim opis oblężenia jest trochę za krótki, a przez to niezbyt szczegółowy. Autor nie podał np. liczby dział, którymi dysponowali obrońcy Zbaraża. Nie rozwinął interesującego wątku wdarcia się Kozaków do wnętrza polskiego obozu przy pomocy podkopu. Nie wspomniał też o stratach poniesionych przez oblegających. Mało dokładnie została opisana bitwa pod Zborowem. Autor nie podał liczby wojsk polskich, tatarskich i kozackich biorących udział w tym starciu. Zabrakło jakiejkolwiek mapki, wskutek czego opis przebiegu walk pod Zborowem jest mało zrozumiały. Muszę też wspomnieć o zdaniu, które wprawiło mnie w osłupienie. Otóż omawiając wojenne doświadczenia Jana Kazimierza autor stwierdził m.in., że nasz król odniósł znakomite zwycięstwo pod Warszawą w 1656 r.! Moim zdaniem, historyk może pozwolić sobie na pewną swobodę w ocenie faktów, o ile swoją ocenę potrafi uzasadnić. Twierdzenie, że bitwa pod Warszawą skończyła się zwycięstwem (w dodatku znakomitym) Jana Kazimierza jest jednak nieporozumieniem pozostającym w oczywistej sprzeczności z faktami. Wątpiących odsyłam do świetnej książki prof. Nagielskiego "Warszawa 1656". „Zbaraż 1649” nie jest zatem arcydziełem i raczej niewiele wnosi do dotychczasowych opracowań tematu powstałych wiele lat temu. A dzisiejsze możliwości historyka są chyba jednak większe niż w czasach Ludwika Kubali. Mimo wszystko, zachęcam jednak do przeczytania tej książki.
2006-09-01 ATAMAN
Jeśli ta książka nie spodoba się miłośnikowi tematyki kozackiej to ja nie nazywam się ATAMAN.Mój poprzednik napisał już dużo na temat tej książki, a więc ograniczam się tylko do polecenia innych pozycji wydawnictwa Bellona a mianowicie książek pt. Kozaczyzna i Wojny kozackie. Doskonałe uzupełnienie tematu.
2006-11-14 Jarema
Świetna książka, wiernie oddaje tło konfliktu powstania Chmielnickiego. Opis bitwy zbaraskiej jest dość szczegółowy ale bardzo słabo jeśli chodzi o potyczkę pod Zborowem. Oceniam na 4+.
2007-08-06 Kuba
Lektura obowiązkowa dla osób które czytały bądź oglądały ,,ogniem i mieczem,,.Książka opowiadająca nie tylko o samej tak ważnej bitwie powstania kozackiego ale daje też rys historyczny wydarzeń 1648 - 1649.
2008-01-04 ytka
świetna!
2008-01-06 ytka
Naprawdę bardzo dobra.
2008-01-06 ytka
Ocena 5
2008-01-06 ytka
Naprawdę bardzo dobra.

Napisz swoją recenzję