21 polskich grzechów głównych

21 polskich grzechów głównych
 
Autor: Piotr Stankiewicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 312
Format: 145x205 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311153455
egzemplarz archiwalny
 
 
TA KSIĄŻKA TO INSTANT CLASSIC ROZMÓW O POLSCE.

Autorasizm, niedasizm, tupolewizm. Kultura dezinformacji, nibypaństwo
i wyrodne państwo. Kozłoofiaryzm i widzimisizm... czyli polskie grzechy główne, wszystkie wreszcie porządnie opisane i zebrane w jednym miejscu.

Ta książka to instant classic rozmów o Polsce. Pytamy ciągle, co z tą Polską i dlaczego tak źle. Ta książka daje odpowiedzi – i to nie jedną, nie siedem, ale pełne oczko, czyli 21 polskich grzechów głównych. Jest to unikalne połączenie złośliwej satyry, przenikliwej analizy i zbioru polskich wad, które powinno się znaleźć w każdym polskim domu.

Książka czerpie ze wszystkich możliwych źródeł, od Konstytucji RP po jatki w internecie. Jest w niej parawaning i Mrożek, są rozmowy nagrane u „Sowy
i przyjaciół”, są raporty smoleńskie, dekret Bieruta, komentarze z piekielni.pl, tweety burmistrza Guziała i ministra Sikorskiego.

Jest w niej Polska – czyli wszystko.

***

Piotr Stankiewicz [...] przygląda się społeczeństwu nie z pozycji wszystkowiedzącego naukowca, ale stosując perspektywę uczestniczącą: jest jednym z tych, którzy „grzeszą” a jednocześnie systematyzuje to swoje narzekanie dając mu uniwersalny komunikat. To tak, jakby autor wziął lustro i wspólnie z nami stanął przed nim po to, aby lepiej poznać cechy narodu i zmusić nas wszystkich do refleksji na ten temat. Będzie gorzko, ale inaczej być nie może. 

Sylwia Chutnik

***

Siostry! Bracia! Poczytajcie sobie o autorasizmie czy niedasizmie. A potem idźcie i nie grzeszcie więcej! 

Rafał Woś

***

Polska to ogromny głaz, który musimy codziennie toczyć przed sobą. „21 polskich grzechów głównych” - książka o poważnych sprawach napisana w lekki, a nawet humorystyczny sposób - pozwala lepiej zrozumieć, czym jest ów głaz i dlaczego zmaganie się z nim tak ogromnie nas męczy.

Jan Sowa

***

Aż dziwne, że jeszcze wszyscy nie wyemigrowaliśmy do Londynu. Polecam.

Adam Leszczyński

***

Tupolewizm, niedasizm, optymizm magiczny czy narodowy esencjalizm pod piórem Piotra Stankiewicza nabierają kształtów i kłują nas, czytelników, ale też tupolewistów, nacjonal-esencjalistów czy nawet optymistów magicznych swoimi nie bardzo ukrytymi kolcami. Sadzę, że przedsięwzięcie się udaje, bowiem autor jest niesłychanie wrażliwy na bierność, rozmycie, gest wstrzymany, brak woli, puste słowa i pustsze jeszcze głowy [...] Niepokojące, ale warte przemyślenia. A wpierw – przeczytania.

Andrzej Leder

 

O autorze:

Piotr Stankiewicz, filozof i pisarz, autor „Sztuki życia według stoików” (WAB, 2014), strony na Facebooku pod tym samym tytułem, bloga „Myślnik Stankiewicza” i innych rzeczy. Mieszka w Polsce od 35 lat. Nie pije. Pisze.

 
Za kilka miesięcy przyjdzie czas na konstruowanie różnych rankingów, list topowych książek, zestawień tegorocznych zachwytów, itd. U mnie na pewno Piotr Stankiewicz wyląduje wysoko, a to za sprawą „21 polskich grzechów głównych”.
Dlaczego Polska działa tupolewicznie? Dlaczego nie wierzymy, a co za tym idzie, nie przestrzegamy procedur rządzących państwem? Czy nadmiar wiary w czynnik ludzki może doprowadzić do tragedii, i dlaczego tak? Na czym polega optymizm magiczny, a na czym autorasizm? Czy mamy prawo się śmiać z klaszczących w samolocie, albo obstawiających się na plaży parawanami? Piotr Stankiewicz kapitalnie opowiada na naszych grzeszkach i grzechach, a ja staram mu się zbytnio nie przeszkadzać.
Więcej na http://smakksiazki.pl/


Napisz swoją recenzję