Historia wojen gdańskich (ebook)

Historia wojen gdańskich (ebook)
e-book
epub
 
Autor: Robert F. Barkowski
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311150300
30,50 zł
- 10%
27,50 zł
 
Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich czytelników zainteresowanych burzliwymi dziejami Gdańska z przewalającymi się przez jego mury wojnami i walkami.
Gdańsk w ciągu swej ponad 1000-letniej historii stał się tyglem i ostoją dwóch wielkich kultur, polskiej i niemieckiej, które często pokojowo ze sobą egzystowały. Wielki wpływ na miasto miały jednak oddziaływania zewnętrzne: tarcia państw, interesy mocarstw czy zapędy różnych władców. Towarzyszące temu procesy polityczne, gospodarcze i społeczne doprowadzały częstokroć do zbrojnych konfliktów.
W historii Gdańska jest tych konfliktów bardzo wiele. Poczynając od wczesnego średniowiecza, kiedy Piastowie zmagali się z wszelkimi przeciwnościami zagrażającymi ich władztwu nad miastem, przez działania odśrodkowe lokalnych dynastii słowiańskich, aż do znamiennej „rzezi Gdańska” popełnionej przez zakon krzyżacki w 1308 roku. Od tego czasu żywioł germański zaczął coraz wyraźniej interesować się bałtycką metropolią. W późnym średniowieczu Gdańsk przeżył swój złoty wiek jako bogate kupieckie miasto portowe strzegące ujścia Wisły. 
 

Napisz swoją recenzję