Firefly. Tank Power vol. CXLIX 436

Firefly. Tank Power vol. CXLIX 436
 
Autor: Janusz Ledwoch
Oprawa: miękka
Ilość stron: 54
Format: 205x295 mm
Wydawnictwo: Militaria
ISBN: 9788372194367
egzemplarz archiwalny
 
 
Można śmiało postawić tezę, że czołgi „Sherman” 17 pdr. lub „Sherman Firefly” uratowały alianckie wojska pancerne przed klęską w Normandii w czerwcu 1944 roku i zepchnięciem z powrotem do morza alianckich wojsk lądowych. Czołg „Firefly” był wówczas jedynym alianckim wozem bojowym mogącym skutecznie zwalczać niemieckie „straszliwe bliźniaki" – czołgi średnie PzKpfw V Sd Kfz 171 „Panther” i czołgi ciężkie PzKpfw IV Sd Kfz 181 „Tiger”.

Czołgi „Firefly” znajdowały się na uzbrojeniu pułków pancernych PSZ w składzie 1. dywizji pancernej i 2. brygady pancernej walczącej we Włoszech. Ponadto czołgów „Firefly” używały jednostki kanadyjskie i czechosłowackie w Europie Zachodniej oraz nowozelandzkie i południowoafrykańskie we Włoszech. Czołgi „Firefly” zostały także dostarczone do jednostek amerykańskich, lecz tylko kompania „C” z 555. batalionu czołgów 5. armii walczącej w Italii otrzymała czołgi „Firefly” przed zakończeniem wojny.
 

Recenzje (1)ukryjpokaż

2017-04-09 bittrich
Monografia czołgu sherman firefly,pierwszego brytyjskiego czołgu zdolnego do wyrównanego w szansach zwycięstwa pojedynku z niemieckimi panther i tiger, ciekawe zdjęcia, polecam!

Napisz swoją recenzję