Życie towarzyskie w XIX wieku . Wspaniałe czasy belle epoque

Życie towarzyskie w XIX wieku . Wspaniałe czasy belle epoque
 
 
Autor: Agnieszka Lisak
Oprawa: miękka
Ilość stron: 336
Format: 165x235 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311105720

Fragment książki
egzemplarz archiwalny
 
 

Pokazy iluzjonistów, osiągnięcia XIX-wiecznej magii, seanse spirytystyczne, relacje damsko-męskie, rola kobiety, moda, bale i kulinaria –najwspanialsza podróż w czasie. Fascynująca Belle epoque!

Niby tak dużo już wiemy o życiu towarzyskim w XIX wieku, ale Agnieszka Lisak znów udowadnia, że pozory mylą. Zdziera puder z pięknych twarzyczek i zagląda pod spódnicę. Dokładnie tak, ale przy okazji zabiera czytelnika na pokazy iluzjonistów, by obejrzeli najnowsze osiągnięcia dziewiętnastowiecznej magii, na seanse spirytystyczne, na pokaz cudu natury w postaci braci syjamskich i baby z wąsami. Jest i strasznie, i śmiesznie. Bo taka już autorki natura, że lubi pośmiać się z przodków, a nieobecni jak zawsze nie mają racji. Jeszcze lepiej jednak, gdy można pośmiać się z nich razem z czytelnikiem.

W co i gdzie się bawiono, z kim wolno było się zadawać, a kogo trzeba było omijać szerokim łukiem. Jak przebiegały zajęcia na świeżym powietrzu, a jak wyglądały nocne rozrywki dla dorosłych? Niby tak dużo już wiemy o życiu towarzyskim w XIX wieku, ale Agnieszka Lisak znów udowadnia, że pozory mylą. Zdziera puder z pięknych twarzyczek i zagląda pod spódnicę. Dokładnie tak, ale przy okazji zabiera czytelnika na pokazy iluzjonistów, by obejrzeli najnowsze osiągnięcia dziewiętnastowiecznej magii, na seanse spirytystyczne, na pokaz cudu natury w postaci braci syjamskich i baby z wąsami. Jest i strasznie, i śmiesznie. Bo taka już autorki natura, że lubi pośmiać się z przodków, a nieobecni jak zawsze nie mają racji. Jeszcze lepiej jednak, gdy można pośmiać się z nich razem z czytelnikiem.

JUŻ W LUTYM W TVN
„BelleEpoque”. Nowy serialkostiumowo -kryminalny z PAWŁEM MAŁASZYŃSKIM i MAGDALENĄ CIELECKĄ w roli głównej już wiosną w TVN! 10. odcinkowy serial, którego akcja toczy się w Krakowie w 1905 r., w okresie tzw. pięknej epoki.

 
34,90 zł
29,00 zł
Bellona
39,90 zł
33,00 zł
PRL w stylu pop
- 17%
Bellona
34,90 zł
12,99 zł
Bellona
20,00 zł
16,50 zł
Bellona
34,90 zł
29,00 zł
Bellona

Agnieszka Lisak zabiera nas w podróż trochę do świata pani Dulskiej, trochę do salonów opisywanych przez Prusa. Zagląda za kulisy życia, uchyla drzwi sali balowej, wyjeżdża do wód z prababkami, idzie do cyrku lub na proszoną herbatkę. Wszędzie obowiązywały surowe zasady. Czy zawsze przestrzegane? Niekoniecznie.Przeczytaj całą recenzję  TUTAJ

Maria Kolesiewicz "Dziennik wschodni"

Wielką zaletą Agnieszki Lisak jest skrupulatność. Autorka we wszystkich swoich pracach dała się poznać czytelnikom jako osoba cierpliwie gromadząca wielkie ilości danych: buszuje po bibliotekach, przegląda stare dokumenty, listy. Nie umykają jej też dane zawarte w bardziej ulotnych formach drukowanych takich jak afisze czy ogłoszenia.

Agnieszka Kantaruk, "Magazyn Dobre Książki"

Agnieszka Lisak uważa, że „najwspanialszy rodzaj podróży to podróż w czasie” i bez wątpienia jej książka jest świetną okazją do takiego cofnięcia się do lat minionych, które już nigdy nie powrócą.


MOJSWIAT – SZELESTKART

Wspaniałe stroje, wykwintne maniery, proszone obiady i cudowne bale - dziewiętnastowieczne rozrywki do dzisiaj pobudzają wyobraźnię, chociaż czasem zapominamy, że była i ciemna strona tego medalu. O utraconych bezpowrotnie urokach i wstydliwych sekretach życia sprzed 150 lat opowiada Agnieszka Lisak, autorka książki "Życie towarzyskie w XIX w."

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/


Tym razem zapraszam Was na krótką podróż w czasie. Jeżeli tak jak ja macie słabość do literatury sprzed ponad dwustu lat, lub tych powieści, których akcja toczy się w XIX wieku, książka Agnieszki Lisak z całą pewnością się Wam spodoba ;)
Zapraszam do oglądania ;)

 ESA CZYTA

Szczerze polecam tę książkę. Choćby dlatego, że – ja zauważa sama autorka – najwspanialszy rodzaj podróży, to podróż w czasie.

strefahistorii.pl

Agnieszka Lisak zabrała mnie w przecudowną podróż w czasie. Ogromnie cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce.

zaczytana-dolina.blogspot.com

 

Recenzje (1)ukryjpokaż

2017-03-29 Linda
Gorsety i postęp - oto z czym kojarzy mi się wiek XIX. Czas sztywnych konwenansów, form, które trzeba było zachować w każdej sytuacji i niewiarygodnych do tej pory zmian, które tak ogromnie wpłynęły na następne pokolenia. Okres pełen możliwości, kiedy to do uznania i publicznego szacunku zaczynają mieć dostęp inne warstwy społeczne niż arystokracja, okres wielkich odkryć i wspaniałych technologii. Agnieszka Lisak w swojej książce "Życie towarzyskie w XIX wieku" przybliża nam ten niezwykły czas, a zwłaszcza to, czym żyli ówcześni ludzie, jakie były ich ambicje, sposoby spędzania wolnego czasu i codzienne zajęcia. Książka wciągnęła mnie niczym rasowa powieść - przy całkiem sporej dawce informacji mamy płynność narracji, autorka ze swobodą opowiada o dawnych rozrywkach i zabawach, które skupiały uwagę naszych przodków. Potrafi lekko i zabawnie opisać dawne zwyczaje i formy zachowań w XIX wieku - sposoby na spędzanie wolnego czasu głównie arystokracji i mieszczaństwa, ponieważ to one, z racji urodzenia, statusu społecznego czy zasobności portfela miały dostęp to tego, co oferowała kultura i sztuka. Mamy tutaj opisy spotkań towarzyskich od zbytkownych bali poprzez wystawy i odczyty autorskie po zwykłe, codzienne przechadzki po parku. W czasach, gdy ci, którzy mieli pewną swobodę finansową, posiadali również sporo wolnego czasu, pragnęli go zagospodarować. Patrząc na to z perspektywy człowieka współczesnego, gdy w pędzie i bezustannym biegu ciągle jest coś do zrobienia - praca, która nas pochłania, technologia, która potrafi skraść każdą minutę życia - trudno nam sobie wyobrazić ten niezwykły świat, kiedy spokojne, dostatnie życie, wyznaczane było przez rauty i przyjęcia, spotkania, ciągnące się do rana. Ludzie sporą część tego czasu spędzali ze sobą, szukali czegoś, co wypełni upływające minuty i godziny. Wiek XIX ma w sobie wiele ciekawych historii, mnóstwo sekretów i niezmiennie zachwyca. Inspiruje zarówno pisarzy jak wielu artystów, ale również na zwykłych ludzi, którzy mogą sobie z tego nie zdawać sprawy, ma ogromny wpływ. Dzisiaj każdą nowinkę techniczną przyjmujemy jako coś zupełnie oczywistego i naturalnego, wręcz już nie zauważamy tych wszystkich wynalazków, które powstają. Wtedy każda z takich rzeczy była szeroko omawiana, wzbudzała niekiedy przerażenie i kontrowersje, rodziła wątpliwości. Zachwycająca belle epoque, która rozkwitła w XIX wieku i gwałtownie, dramatycznie skończyła się wraz z wybuchem I wojny światowej to niewyczerpane źródło fascynacji i natchnień, począwszy od zwykłego życia, jego rozrywek po kulturę czy sztukę. Dzięki książce Agnieszki Lisak łatwiej nam zrozumieć ten barwny okres, dostrzec piękno dnia codziennego ówczesnych ludzi i poznać ich.

Napisz swoją recenzję