Król Kazimierz Wielki Bigamista

Król Kazimierz Wielki Bigamista
 
Autor: Iwona Kienzler
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280
Format: 145x205 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311125162
29,90 zł
- 67%
9,99 zł
 
Tematem książki nie jest ocena dokonań czy też błędów Kazimierza jako władcy, ale przedstawienie go jako mężczyzny uwikłanego w liczne związki z kobietami. Ten donżuan z krwi i kości, miał wiele kochanek, które według Długosza, porozmieszczał w licznie budowanych przez siebie zamkach, jak również cztery żony i popełnił podwójną bigamię, a pojęcie wierności małżeńskiej było dla niego co najmniej abstrakcyjne. Publikacja przedstawia losy czterech kolejnych żon króla Kazimierza: litewskiej księżniczki Aldony, która na chrzcie przyjęła imię Anna i którą poślubił wyłącznie na rozkaz ojca, nieszczęsnej Adelajdy Heskiej, która nie potrafiła obdarzyć go upragnionym dzieckiem, morganatycznej małżonki, pięknej mieszczki Krystyny Rokiczany oraz ostatniej towarzyszki życia monarchy - młodziutkiej Jadwigi Żagańskiej. Obrazu dopełniają sylwetki jego dwóch kochanek Cudki oraz słynnej żydowskiej dziewczyny Estery, co do istnienia której po dziś dzień toczą się zaciekłe spory. Wszystko to zostało opisane z uwzględnieniem realiów politycznych ówczesnych czasów, jak również obyczajowości średniowiecznej, ze sposobem, w jaki żyjący wówczas ludzie traktowali sprawy seksu, na czele.
 
Inne książki Iwony Kienzler Rozmowa w radiu TOK FM o książce Król Kazimierz Wielki Bigamista (część pierwsza) Rozmowa w radiu TOK FM o książce Król Kazimierz Wielki Bigamista (część druga)

Recenzje (1)ukryjpokaż

2016-03-25 Milena
O tym władcy Polski jest wiele informacji. Jak wziąć wszystko co się o nim słyszało to sama nie wiem czy jest to władca pozytywny czy negatywny. Najgorsze chyba były te jego legendarne popędy http://www.open-youweb.com/kazimierz-wielki-bigamista/ czyli wiele kochanek. Natomiast jako władca mam pytanie czy był dobry według Was względem polityki zagranicznej?

Napisz swoją recenzję