Sedan 1870

Sedan 1870
 
Autor: Ryszard Dzieszyński
Oprawa: miękka
Ilość stron: 272
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311114757
egzemplarz archiwalny
 
 
Sedan, miasto w północnej Francji, dwukrotnie stał się symbolem haniebnej klęski w dziejach tego kraju. We wrześniu 1870 roku dowodzona przez marszałka Mac-Mahona francuska Armia Szalońska znalazła się w kotle na skutek udanego manewru wojsk niemieckich gen. Moltkego. Stłoczona na niewielkiej przestrzeni armia po rozpaczliwych, ale chaotycznych próbach wyrwania się z okrążenia musiała kapitulować. Do niewoli poszedł cesarz Napoleon III i 83 tysięcy żołnierzy. Klęska przesądziła o wyniku wojny. Zwycięskie Niemcy zawładnęły Alzacją i Lotaryngią, stały się też dominującą potęgą na kontynencie europejskim.
 
SPIS TREŚCI Fragment książki Historyczne Bitwy

Recenzje (4)ukryjpokaż

2009-04-23 bittrich
Ryszard Dzieszyński stworzył monografię bitwy pod Sedanem w 1870 roku, w tle tej batalii opisał całą wojnę francusko - niemiecką 1870-1871 roku, tekst uzupełniają ilustracje i mapy. Polecam.
2009-05-11 Barnaba
Świetna monografia bitwy pod Sedanem. Książkę czyta się bardzo dobrze, a zawarte w niej fragmenty gazet z epoki ubarwiają opowieść. Jest obszerna, szczegółowo omawia wszytskie zagadnienia. Czego chcieć wiecej. Polecam.
2009-06-01 slymsc
Z zainteresowaniem zakupiłem powyższą pozycję, gdyż wojna francusko-niemiecka do tej pory jakoś mi umykała z pozycji czytelniczych. I szczerze mówiąc, liczyłem chyba na coś więcej. Autor używa dość ciekawego języka (to na plus) i chwali się za wykonanie mapek oraz ilustracji, ale jak dla mnie za mało tego "cukru w cukrze". Opis samej bitwy pod Sedanem zajmuje tu niewiele, a książka to raczej próba przedstawienia całej wojny. W skutek tego dostajemy raczej taką wiedzę w pigułce, gdzie brak aspektu najważniejszego w serii HB, przynajmniej dla mnie - skupienia się na konkretnej bitwie i rozmaglowania sprawy na drobne. Nie twierdzę, że pozycja ta jest pozycją złą. Fantastycznie, że pojawiła się książka próbująca pokazać ten fragment historii Europy. Brak mi jednak podejścia do sprawy w stylu pana Swobody czy też pana Kęcieka, czyli próby wciągnięcia czytelnika w opowiadaną historię.
2010-07-19 Moskar
Ciekawa, dobrze się czyta, w końcu uchwyciłem o co tak dokładnie-najdokładniej chodziło w sprawie depeszy z Ems (plus dla autora za wyjaśnienie), poza tym jest chociaż trochę informacji bronioznawczych, o co czasami ciężko w tej serii. Minusów niewiele, czasami dziwne konstrukcje przypisów, no i spolszczenia imion (np. Ryszard Gatling - trochę to zabawne), no i wąskawa bibliografia (mało francuskojęzycznych pozycji). Suma sumarum - mocne 4+.

Napisz swoją recenzję