Boyne 1690

Boyne 1690
 
Autor: Jarosław Wojtczak
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311111553
egzemplarz archiwalny
 
 
"Dowódca Irlandzkich gwardzistów major Thomas Arthur wyrwał pikę jednemu ze swoich żołnierzy i pobiegł pierwszy. Jego ludzie wydali potężny okrzyk i pobiegli za nim. Przywitała ich bliska salwa z holenderskich muszkietów i nastawione bagnety, które w bezpośredniej walce okazały się skuteczniejsze od pik." Pierwszego lipca 1690 roku, na brzegach irlandzkiej rzeki Boyne doszło do decydującego starcia pomiędzy Jakubem II a armią jego zięcia Wilhelma III. Po przegranej bitwie zwolennicy Jakuba przez 50 lat starali się odzyskać tron dopóki ich sprawa nie została ostatecznie pogrzebana w 1746 r. na krwawym wrzosowisku Culloden Moor.
 
Fragment książki Historyczne Bitwy

Recenzje (2)ukryjpokaż

2008-07-01 KOS
Nareszcie ukazała się pozycja traktująca o wojnach z Irlandczykami w XVII w. To bardzo ciekawy temat, który juz dawno powninien być poruszony w serii. Pan Wojtczak jest obok Pana Swobody jednym z najlepiej piszącyh autorów dla Bellony i strasznie ucieszył mnie fakt że to on zajał się bitwą pod Boyne. Minusem jest jedynie pominięcie wydarzeń wony konfederackiej, powstań Desmondów w Irlandii oraz irlandzkiej wojny dziewiecioletniej, które miały oddziaływanie na lata późniejsze. Mam nadzieję że ten temat pojawi się w przyszłości nakładem wydawnictwa Bellona. Na koniec wyraże zadowolenie z wydawanych wznowień (Kulikowe Pole, Chocim) i trzymam kciuki za kolejne pozycje z byłego wyd MON.
2010-05-06 ŻUŁWIK
Bardzo dobra pozycja. Nazwisko autora gwarantuje najwyższy poziom opracowania. Pozycje p. Wojtczaka można "brać w ciemno", nie można się zawieść, a wręcz przeciwnie - można pokochać nieznaną sobie tematykę. Poruszanie na łamach HB wątków z historii anglosaskiej jest niezwykle cennym konceptem wydawnictwa. Dzięki temu czytelnik może zapoznać się z ciekawą historią Anglii i USA, która jest w naszym kraju skąpo reprezentowana. Gorąco polecam !!! A "Bellonę" proszę o wskrzeszenie starszych tytułów HB autorstwa p. Wojtczaka, m.in.: "Alamo-San Jakinto 1836", "Naseby 1645", "Quebec 1759".

Napisz swoją recenzję