Smoleńsk 1812

Smoleńsk 1812
 
Autor: Andrzej Dusiewicz
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311106339
egzemplarz archiwalny
 
 
Fascynująca publikacja z bestsellerowej serii Historyczne bitwy ukazuje genezę, przebieg i skutki trzydniowych walk o Smoleńsk, toczonych pomiędzy Rosjanami a wielką Armią Napoleońską w sierpniu 1812 r. Daje pełny obraz sytuacji, przedstawiając ją na polu bitwy z punktu widzenia obu stron. Dynamiczne opisy pozwalają na zanurzenie się w świat historii. Widząc wahanie we francuskich szeregach, Paskiewicz rozkazał 1. batalionowi pułku orłowskiego ruszyć do ataku na bagnety. Żołnierze wspinali się na stok, ale kiedy dotarli na szczyt Glasisu i zobaczyli, że 2. batalion pozostał na swoich stanowiskach, stanęli niezdecydowani kilka kroków od ustępujących Francuzów. Wówczas generał wysłał swojego adiutanta Borodina do dowódcy pułku, pułkownika Biernikowa, aby ten nie zwlekał dłużej i poprowadził dwa bataliony na nieprzyjaciela. Rozległo się gromkie "hura" i Rosjanie rzucili się do ataku. Widząc idących do ataku towarzyszy, pułki ładoski i niżegorodski bez komendy także ruszyły na bagnety. Wobec zdecydowanej przewagi przeciwnika 46 Pułk Liniowy musiał ratować się ucieczką. Odwrót na całej linii rozpoczęli również tyralierzy, gęsto się ostrzeliwując.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (8)ukryjpokaż

2007-03-18 Paweł
Pan Dusiewicz odwalił kawał dobrej roboty. Smoleńsk 1812 czyta się tak samo jak Tarutino 1812 jednym tchem. Dobry dobór ilustracji a mapy są świetne. Czekam na następne pozycje A. Dusiewicza może Małojarosławiec 1812.
2007-03-27 torpedo
Świetna robota. Gdyby wszystkie książki z serii HB były takie...
2007-04-09 Kula
Mam takie same odczucia jak mój poprzednik. Świetna robota. Temat znany, a mimo to książkę przeczytałem z pasją. Dzięki takim autorom, pasjonatom, jak pan Dusiewicz warto jeszcze kupować HB-eki.
2007-04-10 Irena
Zaintrygował mnie tytuł "Smoleńsk 1812". Dlaczego właśnie Smoleńsk? Podręczniki szkolne niewiele mówią o walkach w tym mieście. Tymczasem okazuje się, że niesłusznie. Autor przedstawia trzydniową krwawą bitwę, podczas której wojska polskie walczyły z ogromnym poświęceniem, zginęło wielu żołnierzy, oficerów, w tym generał Grabowski. Polacy jako pierwsi wdarli się do miasta. Ich trud docenił Napoleon. Po opisie walk - refleksje. Gdyby Napoleon posłuchał dowódców, gdyby posłuchał księcia Józefa Poniatowskiego... Być może, losy tej całej kampanii potoczyłyby się inaczej dla Rosji, dla samego Napoleona oraz - dla Polski. Książka napisana jest niezwykle barwnie, dosłownie "widzi się" te wszystkie sceny walk, miasto po opuszczeniu go przez wojska rosyjskie. Wydanie jest bardzo staranne (zawiera mapki, wykazy wojsk, ilustracje). Jednym słowem - lektura obowiązkowa, aby uczcić pamięć "tych, którzy oddali swoje życie w 1812 r., aby Polska mogła na nowo odrodzić się wśród narodów napoleońskiej Europy" - jak pisze sam Autor.
2007-04-16 Tomasz
Smoleńsk 1812 A. Dusiewicza jest interesującą książką z kilku powodów. Autor, w przeciwieństwie do poprzedniego tytułu Tarutino 1812, zajął się zagadnieniem znanym i w sumie nieźle opracowanym. Mimo to udało mu się stworzyć dzieło, które nie tylko nie powiela istniejących już na rynku publikacji, ale wnosi wiele nowych informacji. Szczególne istotne jest oparcie się na bogatym zasobie źródeł rosyjskich, pomijanych bądź traktowanych marginalnie do tej pory w polskich publikacjach. Innym atutem dzieła jest język, którym posługuje się Autor. Pasjonująca narracja sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, liczne i dobrze dobre cytaty nie przeszkadzają lecz ubogacają wywód autorski, a odpowiednio dobrane mapy i ilustracje znakomicie uzupełniają tekst. W sumie dzieło populano-naukowe czyta się jak powieść historyczną. Dlatego Smoleńsk 1812 może być interesujący zarówno dla znawców tematu, jak i dla osób, które dopiero z tej książki poznają ten etap kampanii Napoleona w 1812 r.
2007-06-14 Kuba
Znakomita pozycja! Trudno się od niej oderwać. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy interesują sie epoką napoleońską. Bez wątpienia jedna z najlepszych pozycji z serii w ostanich latach.
2007-09-02 arapaho
pozycja OBOWIĄZKOWA
2007-10-10 Robert
Brawo Panie Andrzeju! "Smoleńsk" dorównuje "Tarutino". Liczę na dalsze Pańśkie pozycje z tej serii, a wszytkim polecam obie książki - pasjonująca lektura, nawet, jeśli nie przepada się za okresem napoleońskim.

Napisz swoją recenzję