Oliwa 1627

Oliwa 1627
 
Autor: Eugeniusz Koczorowski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 142
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311094497
egzemplarz archiwalny
 
 
Omówienie największej bitwy morskiej stoczonej przez flotę Rzeczypospolitej szlacheckiej, w której okręty polskie pokonały eskadrę okrętów szwedzkich, blokujących redę portu gdańskiego. Zwycięstwo pod Oliwą miało ogromne znaczenie moralne dla nowo powstałej floty polskiej.
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2006-02-07 ATAMAN
Pozycja godna polecenia. Jest to chyba najważniejsza bitwa morska w dziejach Rzeczypospolitej. Nie przypominam sobie żeby polska flota kiedykolwiek tak dobrze walczyła na morzu. Szkoda, że żaden z panujących Polską władców nie zrealizował w pełni planów utworzenia silnaj floty na Bałtyku.
2006-05-08 Zbyszek
Solidne opracowanie bitwy, która, jak się okazuje, nie powinna być nazywana "bitwą pod Oliwą", lecz "bitwą na redzie gdańskiej". Książka dość dokładnie opisuje marynarkę wojenną Polski i Szwecji w pierwszej połowie XVII w. oraz przebieg samej bitwy. Na szczególną uwagę zasługuje szczegółowe omówienie instrukcji dotyczącej planów bitwy wydanej przez królewską komisję morską. Do tego dochodzą niezłe ilustracje (za wyjątkiem ilustracji na okładce). Autor popełnił drobną pomyłkę dotyczącą losów galeonu „Latający Jeleń”. Okręt ten nie mógł pozostać w Gdańsku po przejściu większości polskiej floty do Wismaru w 1629 r., skoro (zgodnie z tym co autor napisał w innym miejscu) został wcześniej zatopiony koło Olandii. Mimo to, uważam „Oliwę 1627” za jedną z lepszych pozycji z serii „HB”. Uzupełnieniem „Oliwy 1627” może być kolejna wydana przez Bellonę książka Eugeniusza Koczorowskiego pt. „Skórzaki przeciw okrętom” opisująca atak Szwedów na polskie okręty na Wiśle w 1628 r. Warto sięgnąć po tę książkę głównie z powodu wielu znakomitych rysunków okrętów autorstwa komandora Koczorowskiego. Treść książki „Skórzaki przeciw okrętom” niestety pozostawia wiele do życzenia, ale to temat na osobną recenzję.

Napisz swoją recenzję