Quebec 1759

Quebec 1759
 
Autor: Jarosław Wojtczak
Oprawa: miękka
Ilość stron: 190
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311091986
egzemplarz archiwalny
 
 
Interesująca, przystępnie napisana praca poświęcona jednemu z najciekawszych epizodów wojny siedmioletniej 1754-1763 r. w Ameryce Północnej – obronie Quebecu, a dokładnie bitwie nad rzeką Św. Wawrzyńca, gdzie Quebec był najważniejszym bastionem. To ostatni akt rywalizacji francusko-angielskiej w Ameryce i to właśnie tu potęga Francji w Ameryce Północnej została złamana. Upadek twierdzy przesądził o wyniku francusko-brytyjskiej rywalizacji o Kanadę. Sprawił, że prowincja przypadła Anglii. Autor wprowadził nas w kanadyjskie lasy, gdzie zmagały się siły Francuzów i Indian z Anglikami. Przejrzyście i ciekawie opisuje źródło, przebieg i skutki batalii. Około godz. 9.00 szyk francuski, odległy od cienkiej, czerwonej linii Brytyjczyków o nieco ponad 500 metrów, ruszył powoli do przodu. Ukryci w krzakach francuscy strzelcy wyborowi otworzyli ogień, w wyniku którego w szeregach brytyjskich padły pierwsze ofiary. Kiedy linia nacierających Francuzów znalazła się w odległości 100 metrów, oba brytyjskie działy dały ognia, ale maszerujące powoli szeregi w czerwonych mundurach wciąż milczały. Gdy przeciwników dzieliło już tylko 40 kroków, Brytyjczycy zatrzymali się i oddali pierwszą salwę, która zabrzmiała jak wystrzał artyleryjski. Chmura gęstego prochowego dymu spowiła na chwilę brytyjskie szeregi. Pod jej osłoną żołnierze załadowali broń, zrobili kilka kroków do przodu i wystrzelili ponownie. Dwie salwy oddane z bliskiej odległości dosłownie skosiły szeregi Francuzów. Kiedy wiatr rozwiał dym, Brytyjczycy ujrzeli, jak główna część francuskiego ugrupowania cofa się w zamieszaniu do Quebecu, a reszta uchodzi w kierunku rzeki St. Charles.
 

Recenzje (3)ukryjpokaż

2005-02-19 sabek
Bardzo ciekawa pozycja opisuje kolonizacj francuską oraz walki miedzy anglią i francją na kontynecie amerykanskim jakie toczyly się w XVII i XVIIIw. Przedstawiony jest to w sposob przejrzysty i ciekawy polecam.
2006-04-07 Robert Markowicz
Autor w przystępny i interesujący sposób przedstawia przyczyny, przebieg i skutki bitwy. Książka jest wciągająca. Szkoda, że jest taka krótka. Z niecierpliwością czekam na "Louisbourg 1758". Zdecydowanie polecam!
2007-02-18 Libertador
Książka jest według mnie jedną z najlepszych z serii. Wogóle Pan Jarosław Wojtczak pisze świetnie a ta książka jest jego perełką. Wspaniale wpowadza w nastrój kanadyjskich lasów i pokazuje z dużą dokładnością zmagania pomiędzy francuzami i indianami a anglikami. Aż żal że już nie można dostać "Bannocburn 1314r." pióra Pana Wojtczaka...

Napisz swoją recenzję