Wiedeń 1683

Wiedeń 1683
 
Autor: Leszek Podhorodecki
Oprawa: miękka
Ilość stron: 220
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311093822
egzemplarz archiwalny
 
 
Monografia odsieczy wiedeńskiej, największej bitwy stoczonej przez wojska szlacheckiej Rzeczypospolitej. Połączone siły polsko-niemiecko-austriackie pod dowództwem Jana III Sobieskiego pokonały oblegającą Wiedeń armię turecką wielkiego wezyra Kara Mustafy. Wstrząsający obraz gnających na pomoc sprzymierzonych oddziałów, zlekceważenie zagrożenia przez pewnego siebie władcy dotychczas niezwyciężonych oddziałów Imperium osmańskiego, krwawe zmagania i wstrzymujące oddech społeczeństwo, upatrujące w tym starciu ostatniej szansy na ocalenie europejskiej kultury przed tureckimi wpływami – wstrząsająca opowieść o burzliwym XVII-wiecznym świecie wojen wciągnie każdego czytelnika zainteresowanego przełomowymi momentami dziejów Europy.
 

Recenzje (6)ukryjpokaż

2004-10-06 kogai
Autor Pierwsza Liga! Treść o.k. nie ma błędów merytorycznych-pisał bądź co bądź autorytet w tej tematyce. Zastrzeżenie tylko do ilustracji - jak na literaturę popularną to zupełny brak wizerunków żołnierzy (można by było dać jakiemuś rysownikowi zlecenie na wizerunki spahisa lub janczara w dynamicznym ujęciu) a te ilustracje, które są widziałem milion razy w innych książkach o tej tematyce. Ocena 4+
2005-06-21 napoleon
Bardzo dobrze opisana sama bitwa, chociaż za krótko. Największą wadą tej książkie jest brak ilustracji pokazujących umundurowanie wojsk sprzymierzonych i tureckich. ogólna ocena na 5-.
2006-03-18 ATAMAN
Najlepsza pozycja z serii HISTORYCZNE BITWY! Autor doskonale przedstawia ostatnią z wielkich wiktorii odniesionych przez wojsko polskie nad jedną z największych armii Imperium Osmańskiego dowodzoną przez samego wielkiego wezyra Karę Mustafę. Gorąco polecam!!!
2006-12-17 Kuklinowski
Zgadzam się z przedmówcami - pozycja swietna, choć brak nie tyle rysunków, co dokładnych opisów jednostek i broni ( jak w książkach Pawła Rochali ) ja oceniam na 5. No a ilustracja na okładce klasa!!! Ja wiem że tu czytelnicy mogą miec różne gusta ja uważam że okładki autorstwa pana Głodka są najlepsze!
2007-12-01 PTS
Nazwisko autora mówi samo za siebie! "Wiedeń 1683" to jedno z jego sztandarowych dzieł. Kto kocha historię musi przeczytać!!! Gorąco polecam, sam czytałem chyba pięć razy,a zajrzawszy dziś na stronę Bellony, nabrałem ochoty na szósty raz ;-)
2010-10-30 Żułwik
Ja czytałem starsze wydanie "Wiednia" (z 1983 r.), ale chyba to nowsze niczym nie różni się od wcześniejszego ? Dlatego oceniam ten tomik z tej perspektywy. Autor, jak najbardziej pierwsza klasa i już to powoduje, że książka jego autorstwa sprawi czytelnikowi dużą frajdę i pod względem merytorycznym będzie bez zarzutów. Jednak na ocenę tej książki rzutuję zbyt skromny opis bitwy: sam rozdział "Bitwa" ma trochę ponad 25 str., a w liczbie tej zawierają się jeszcze informacje dotyczące dwóch dni i paru godzin przed bitwą. Brakowało mi tutaj tak dokładnej bitwy jak "Las Teutoburski", "Beresteczko" czy "Praga", a czego po autorze tej klasy oczekiwałem. Ale może jestem zbyt wymagający? ;-) Wszystkim miłośnikom HB-ków, którym wystarczy troszkę skromniejsze przedstawienie batalii, mogę powiedzieć: "To jest to." , ale tej reszcie, która oczekuje od HB troszkę więcej, powiem: "Skromny opis bitwy. Daję 4". Mimo tej uwagi gorąco polecam ten tomik.

Napisz swoją recenzję