Połtawa 1709

Połtawa 1709
 
Autor: Władysław A. Serczyk
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311098794
egzemplarz archiwalny
 
 
Bitwa pod Połtawą, stoczona 8 lipca 1709 roku, stanowiła przełom w wielkiej wojnie północnej. 26-tysięczna armia szwedzka Karola XII, wspierana przez kilka tysięcy Kozaków Iwana Mazepy i Zaporożców, została rozbita przez niemal dwukrotnie bardziej liczne oddziały Piotra Wielkiego. Szwedzi i ich sojusznicy ponieśli dotkliwe straty. Karol XII był całkowicie pewny sukcesu. Zlekceważył podstawowe środki ostrożności i nie przeprowadził przed walką rozpoznania. Nie znał siły i trwałości umocnień, które zamierzał sforsować. Tymczasem Rosjanie szybko zauważyli ruchy wojsk szwedzkich. Piotr I postawił cały obóz w stan gotowości. Kawalerię usytuowano za redutami bronionymi przez piechotę. Gdy okazało się, że Szwedzi zamierzają zaatakować je z marszu, Mienszykow rzucił konnicę przed reduty, by osłabiła siłę szturmu. Zamiar ten powiódł się całkowicie, mimo włączenia się do walki jazdy szwedzkiej. Jedynym sukcesem Szwedów było opanowanie dwóch niedokończonych redut.
 

Recenzje (8)ukryjpokaż

2004-06-05 L..D
Czytalem pierwsze wydanie tej ksiazki. Wznowienie bardzo mnie ucieszylo. Polecam ten tytul;warto poszukać biografii Piotra I Wielkiego, autorstwa Pana Serczyka
2004-09-11 Antoni Plebański
Jedna z lepszych ksiązek z serii historyczne bitwy w której autor szczegółowo opisue całą wojne północną i punkt zwrotny - bitwę pod Połtawą. Tej książce dorównuje moim zdaniem jedynie Waterloo 1815...
2004-11-15 tomek
Tylko jedno słowo: Świetna! Już sam autor jest gwarantem tego, że nie będziemy się nudzić.
2006-03-18 ATAMAN
Bardzo ciekawa książka. Ukazuje bardzo skomplikowany z politycznego punktu widzenia okres tzw. Wojny Północnej. Wojna ta stanowi początek dominacji Rosji w Europie Środkowej. Szkoda tylko, że Polska w tym okresie nie odegrała poważniejszej roli. Okres ten stanowi preludium upadku Rzeczypospolitej, która jeszcze w 1683r. pokonała pod Wiedniem Turków.
2006-10-20 epaminondas
Pozycja niewątpliwie bardzo ciekawa i bardzo dobrze napisana, autor jest przecież jednym z najwybitniejszych polskich znawców dziejów Rosji.W książce znaleźć możemy dokładną genezę i przebieg konfliktu szwedzko - rosyjskiego w początkach XVIII wieku ( ze szczególnym uwzględnieniem problemu ukraińskiego - znakomita prezentacja sylwetki Mazepy ). Jedynym mankamentem jest zbyt skromny opis tytułowej batalii, autor mógł pokusić się o znacznie bardziej szczegółowy wywód.
2007-07-26 kogai
Profesor Serczyk i wszystko. Rzemiosło godne - tylko niedosyt wojny w wojnie. No i jakaś ilustracja kolorowa by się zdała np. sylwetki żołnierzy z epoki "byle nie z rycin współczesnych". Warto kupić i zobaczyć co najwybitniejszy Rosjanin - Piotr I potrafił. Ocena 4+
2007-11-04 harold
Bardzo dobra książka.Rzemiosło na najwyższym poziomie,wartki styl i wspaniały język.Wojna Północna była konfliktem skomplikowanym z politycznego punktu widzenia,ale autor przedstawił jej genezę jasno,zrozumiale dla każdego czytelnika.Dobrze pokazał postać Mazepy,inteligentnego polityka,wytrawnego gracza,dążącego do władzy na Ukrainie ,niekoniecznie pod berłem cara Rosji.Książka jest takim opisem wojny w pigułce.Batalia połtawska jest tylko jednym z jej momentów,umieszczonym gdzieś w środku wywodu.W tej chwili czytam inną książkę Profesora Serczyka-"Katarzyna II"-jestem na samym początku,a już mi się podoba!
2010-09-14 Żułwik
Bardzo dobra książka, dotycząca Wielkiej Wojny Północnej, i jeżeli oceniać ją z tego punktu widzenia, absolutnie 6 !!! Wielkim plusem jest także poruszenie przez autora kwestii ukraińskiej i przybliżenie czytelnikowi postaci Mazepy - brawo !!! Jednak, co najważniejsze, mam niedosyt Połtawy: za mało bitwy w bitwie! Seria nosi tytuł "Historyczne bitwy", a bitwy połtawskiej, bądź co bądź jednej z największych i najważniejszych w historii, było naprawdę mało, za wiele mało !!! Mimo tej uwagi, gorąco polecam ten tomik wszystkim wielbicielom historii.

Napisz swoją recenzję