Krwawa Luna i inni

Krwawa Luna i inni
 
 
Autor: Iwona Kienzler
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 272
Format: 165x235 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311142596

Fragment książki
egzemplarz archiwalny
 
 

Potwornie niezgrabna, kwadratowa, niska, bardzo grube nogi. Agresywna, zaborcza… – tak Krwawą Lunę wspominali jej partyjni koledzy.

Mimo to została kochanką Jakuba Bermana, Hilarego Minca, Bolesława Piaseckiego i dziesiątków innych mężczyzn, bo jej sadystyczny apetyt seksualny był nienasycony. Uwielbiała osobiście torturować więźniów – w okrucieństwie nie mógł jej dorównać żaden z ubeckich katów.

Czy po latach, pod wpływem sióstr zakonnych z Lasek, faktycznie się nawróciła? Julia Brystiger, Stefan Michnik, Helena Wolińska, Józef Różański, Krwawy Julek – Julian Polan-Haraschin – w swojej książce Iwona Kienzler zmierzyła się z życiorysami postaci, które zapisały najczarniejsze karty w historii Polski.

Wraz z premierą książki na ekrany polskich kin wchodzi nowy film Ryszarda Bugajskiego („Przesłuchanie”, „Układ zamknięty”) – „Zaćma” poświęcony postaci Julii Brystigerowej.

FILM ZAĆMA W KINACH OD 25 LISTOPADA

Najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: „Przesłuchanie” i „Układ zamknięty”. „Zaćma” opowiada o prawdziwej postaci Julii Brystigerowej, znanej jako „Krwawa Luna” – sadystycznej funkcjonariuszce UB, jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Obok Marii Mamony, która zagrała główną rolę, zobaczymy m.in. Janusza Gajosa, Małgorzatę Zajączkowską, Olgę Bołądź, Piotra Głowackiego i Marka Kalitę.

Moim celem jest, by zewnętrzne wydarzenia stały się drugorzędne wobec tego, co dzieje się w psychice mojej bohaterki przeżywającej psychiczny kryzys. Stanęła ona na moralnym rozdrożu. Jeżeli chce odkupienia, musi potępić dotychczasowe życie, przyjąć zupełnie inną hierarchię wartości. Wspomnienia z przeszłości – prawdziwe i zmyślone – współczesne projekcje marzeń, przeplatają się ze sobą, nakładają na realne zdarzenia. Chodzi o to, by widz miał wrażenie, że „siedzi w głowie” bohaterki, by w jak największym stopniu mógł utożsamić się z nią, zrozumieć jej dramat, jej motywacje. – Ryszard Bugajski, reżyser.

 
Przeczytaj fragment ksiażki

Recenzje (1)ukryjpokaż

2016-10-24 joanna
Po prostu wstrząsająca. Myślę, że koniecznie trzeba przeczytać zanim wejdzie film.

Napisz swoją recenzję