Wilno 1919-1920

Wilno 1919-1920
 
Autor: Lech Wyszczelski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 296
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311112495
egzemplarz archiwalny
 
 
"Wojska generała Żeligowskiego od rana 9 października przystąpiły do bezpośredniego zbliżania się do Wilna. Licząc od pozycji wyjściowych dzieliła je odległość 18-20 km. Na swej drodze spotkały tylko symboliczne próby oporu ze strony pododdziałów litewskich. Po południu 1. DL-B, podobnie jak i grupa mjr. Zyndram-Kościałkowskiego dochodziły do rogatek miasta (...) Około godz. 14.15 pierwsze poddziały polskie wkroczyły do miasta i przystąpiły do jego szybkiego zajmowania. Była to 1. kompania pułku mińskiego wraz z 1. szwadronem 3. pułku strzelców konnych. Napotkano symboliczny opór ostatnich maruderów a armii litewskiej." Autor relacjonuje splot wypadków politycznych i militarnych, które towarzyszyły odzyskaniu przez Polskę Wilna. Do miasta, tradycyjnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, rościła sobie pretensje odrodzona Litwa. Także bolszewicy chcieli je zagarnąć w dziele szerzenia misji rewolucji światowej. O pozostaniu miasta, zamieszkanego niemal wyłącznie przez ludność polską i żydowską, przy Rzeczypospolitej zadecydowało zwycięstwo Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną.
 
SPIS TREŚCI Fragment książki Historyczne Bitwy

Recenzje (2)ukryjpokaż

2008-10-23 ZbyszekG.
Tak jak wcześniej wydane w serii HB książki P. Wyszczelskiego, również ta ciekawie opowiada tym razem o odzyskiwaniu przez odrodzoną Polskę Wilna i Wileńszczyzny. Temat to bardzo ciekawy, jeszcze do niedawna pomijany przez naszą historiografię. Tomik, wykorzystując liczne źródła, dokumenty i wspomnienia, jest świetnym uzupełnieniem książek dotyczących wojny polsko-bolszewickiej i kształtowania się naszej granicy wschodniej po I w.św. Polecam. Zbigniew Galant
2010-07-19 Moskar
Wnikliwa analiza, świetna konstrukcja, autor wykorzystał dużo archiwaliów, poza tym czytałem z rozrzewnieniem, ponieważ w operacji zajęcia Wilna w kwietniu 1919 roku brał udział mój pradziadek. Książka na 5+.

Napisz swoją recenzję