Warszawa 1920

Warszawa 1920
 
Autor: Lech Wyszczelski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 368
Format: 125x195 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311102279
egzemplarz archiwalny
 
 
Bitwa warszawska zalicza się do największych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Decydowała nie tylko o wyniku prowadzonej wojny. Zależał od niej los narodu polskiego, który dopiero co wyzwolony, stanął przed realną groźbą kolejnej zależności oraz narzucenia siłą niechcianego systemu społeczno-politycznego. Bitwa miała wymiar europejski. Może być porównywana tylko z takimi sławnymi zwycięstwami oręża polskiego, jak bitwa pod Grunwaldem czy pod Wiedniem. Te trzy bitwy decydowały o przyszłych losach kontynentu. Podstawą polskiego planu bitwy warszawskiej było związanie walką armii Tuchaczewskiego na przedmościu warszawskim, nad Wkrą i Narwią, wykrwawienie ich i uderzenie w lewe skrzydło, a następnie w tyły ugrupowania nieprzyjaciela (grupa uderzeniowa znad Wieprza) przy jednoczesnym odrzuceniu go w kierunku Narwi przez 5 Armię rozbicie jego wojsk. Miało to odwrócić nie tylko losy bitwy, ale nawet wojny.
 
Lata 1914-1939 - historia Polski HISTORYCZNE BITWY

Recenzje (3)ukryjpokaż

2006-04-07 Dw
Książkę p.Wyszczelskiego czyta się dobrze(chociaż że to 370-stronnicowy monument),nie ma prawie wad-autor podszedł do tematu z dobrym przygotowaniem tematu-zasób ilustracyjny mógłby być bardziej dobrany.Tekst przystępny i dobrze napisany. Ocena: 5-
2008-01-06 ytka
Ocen 6.Przeczytałem 8 razy
2011-11-03 Żułwik
Nie jestem wielkim miłośnikiem okresu międzywojennego i do przeczytania tej książki skusił mnie głównie ciężar gatunkowy tematu, jakim jest bitwa warszawska 1920, która w tak ogromnym stopniu wpłynęła na losy Polski i Europy. Prawdę powiedziawszy, każdy Polak, a już z pewnością każdy historyk, niezależnie od osobistych zainteresowań badawczych ma obowiązek posiadać garść niezbędnych informacji o tym wielkim polskim zwycięstwie. Z tego też powodu zabrałem się za lekturę owego dzieła. Muszę przyznać, iż opinię moich przedmówców są bardzo trafne. Książka ta prezentuje niezwykle wysoki poziom, zarówno pod względem merytorycznym, jak i pod względem łatwości odbioru. Temat jest potraktowany z dużą starannością i co niezwykle ważne (i rzadkie) w całości z punktu widzenia wojskowego. Autor w dużą dokładnością opisuje i analizuje plany i poczynania sztabów i poszczególnych armii, korpusów i ich dowódców - i co ważne robi to w przejrzysty sposób - BRAWO !! Z pewnością jest to jeden z najlepszych HB-ków.

Napisz swoją recenzję