Żółte Wody-Korsuń 1648

Żółte Wody-Korsuń 1648
 
Autor: Witold Biernacki
Oprawa: miękka
Ilość stron: 222
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311114104
egzemplarz archiwalny
 
 
Tymczasem pułkownik Krzysztof Korycki, dowódca pułku złożonego z chorągwi z ordynacji księcia Ostrogskiego-Zasławskiego, widząc rosnące straty, chaos i zamieszanie w taborze polskim,. przypadł do Mikołaja Potockiego i wespół z paru innymi dowódcami domagał się od hetmana wielkiego koronnego rozkazu dla jazdy siadania na koń, bo nigdy nie będąc lud nasz polski zwyczajny do boju pieszego. Potocki nie wyraził zgody, a wówczas Korycki samowolnie, nie dbając na ordynans hetmański, rozkazał swym żołnierzom wsiadać na wierzchowce i na czele kilku chorągwi jazdy, być może wspierany przez dragonów ze swego pułku, szarżował zdecydowanie na szaniec kozacki w okolicach dzisiejszej wsi Samorodnia. Geneza i pierwszy okres największego powstania kozackiego pod przywództwem Bohdana Chmielnickiego, które na pół wieku wplątało Rzeczpospolitą w wojny prawie ze wszystkimi sąsiadami. Szczegółowy opis bitwy nad Żółtymi Wodami i pod Korsuniem, w czasie których Kozacy i Tatarzy pobili całą armię koronną.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (5)ukryjpokaż

2004-05-05 enki
Lektura obowiązkowa dla wszystkich interesujących się powstaniami kozackimi i wojskowością XVII-wiecznej Rzplitej. Wnikliwy-poparty głęboką wiedzą źródłową-opis wydarzeń, które doprowadziły do klęski Najjaśniejszej.
2005-02-01 Zbyszek
Moim zdaniem, to bardzo dobra książka. Opisuje jeden z najtragiczniejszych fragmentów naszej historii. Książkę czyta się "jednym tchem", jest bardzo dobrze napisana. Autor wprawdzie pominął szczegółowe omówienie uzbrojenia i taktyki poszczególnych rodzajów walczących wojsk, ale wydaje się to usprawiedliwione. Zagadnienia te były już bowiem wielokrotnie opisywane, także w "Historycznych Bitwach". Trochę szkoda, że autor nie pokusił się o choćby krótkie omówienie źródeł, z których korzystał. Podobają mi się natomiast mapy umieszczone na końcu książki. Jest ich aż pięć i są dość dokładne. Dobrym pomysłem było też zamieszczenie w aneksach fragmentów listów z 1648 roku. Dają one możliwość spojrzenia na rozgrywający się dramat oczami jego uczestników, a ponadto stanowią próbkę trudnego, staropolskiego języka. Gorąco polecam.
2005-04-30 Boromir
"Żółte Wody – Korsuń 1648” to dobra pozycja z serii HB. Napisana jest bardzo ładnie i malowniczo. Autor opisuje sytuację polityczną na Ukrainie w czasach powstania Chmielnickiego i opowiada o najważniejszych postaciach tego okresu. Po takim wprowadzeniu pan Witold pisze o samej wojnie i oczywiście dwóch tytułowych bitwach. Przebieg obu starć opisany jest bardzo szczegółowo. Czujemy się jakbyśmy sami brali udział w walkach! Bibliografia jest niezwykle obszerna. Składają się na nią aż 94 pozycje! Książka zawiera liczne ryciny i znakomite mapy. Polecam wszystkim zainteresowanym historią Polski i nie tylko.
2006-02-07 ATAMAN
Dobra książka! Jest doskonałym uzupełnieniem do filmu OGNIEM I MIECZEM, w którym nie zawsze wszystko tak do końca było zgodne z historyczną prawdą. Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj!!!
2010-05-06 ŻUŁWIK
Bardzo dobra pozycja, pokazująca zarówno całe tło wydarzeń na Ukrainie w ostatnich latach "złotego pokoju", jak analizę czynników, które doprowadziły do wydarzeń z r. 1648. Autor w sposób klarowny przedstawia przebieg dwóch pierwszych potyczek armii koronnej z oddziałami powstańczymi. Ciekawa i uczciwa wydaje mi się także ocena postaci hetmana Potockiego, który przez wieki był przedstawiany jako nieodpowiedzialny i marny dowódca, który dokonał lekkomyślnego podziału swych sił i doprowadził do ich unicestwienia. Autor próbuje obiektywnie ocenić i wytłumaczyć to posunięcie - czy mu się to udało?? - sprawdź sam !!!

Napisz swoją recenzję