Orsza 1514

Orsza 1514
 
Autor: Piotr Dróżdż
Oprawa: miękka
Ilość stron: 214
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 831109134X
egzemplarz archiwalny
 
 
Praca zawierająca omówienie największej bitwy wojny litewsko-moskiewskiej 1512-1522 r., w czasie której wojska polsko-litewskie pod wodzą hetmana Konstantego Ostrogskiego rozbiły armię rosyjską pod dowództwem Wielkiego Księcia Wasyla III. Zwycięstwo pod Orszą nie zostało wykorzystane przez stronę polsko-litewską, która nie zdołała odzyskać Smoleńska.
 

Recenzje (8)ukryjpokaż

2003-11-11 Jurandot
Wspaniała książka obejmująca swym tematem cały skomplikowany złoty wiek Jagiellonów. Bardzo dobrze opisująca złoty wiek Polski i jej ówczesną politykę, co było za moich czasów pomijane w szkole. Szczerze POLECAM !
2005-01-11 Zbyszek
To jedna z najgorszych książek z serii "Historyczne Bitwy". Łatwo zrozumieć tego przyczynę - wystarczy spojrzeć na bibliografię. Lista źródeł i opracowań wymienionych przez autora jest bardzo krótka, poza tym niektóre z wymienionych pozycji w ogóle nie dotyczą tematu książki. Jaki związek z bitwą pod Orszą ma np. "Henryk Brodaty i jego czasy"? Nie da się opisywać wydarzeń historycznych bez oparcia się na solidnej bazie źródłowej. Autorowi najwyraźniej nie chciało się zbyt długo szukać źródeł i opracowań tematu. Nic dziwnego zatem, że nie miał zbyt wiele do napisania o bitwie pod Orszą. Chcąc zapewnić książce przyzwoitą objętość zafundował czytelnikom syntezę dziejów Polski, Litwy i Rosji w XV i XVI w., która zajęła około połowę objętości książki. Trzeba dodać, że jest to synteza nudna, która nie wykracza poza treść podręczników historii. Rozdział zawierający opis wydarzeń bezpośrednio poprzedzających bitwę oraz opis samej bitwy liczy zaledwie kilkanaście stron (cała książka ma ponad 200 stron). Odtworzenie obrazu bitwy na podstawie tego opisu wymaga od czytelnika sporego wysiłku. Poziomowi książki odpowiada okropna ilustracja na okładce. Szkoda, że tak fascynujący temat jak bitwa pod Orszą został popsuty przez autora.
2005-01-18 Purvis
Racja Jurandot! w połączeniu z "Grunwaldem" (nie pomne autora - wybaczcie) daje niezły ogląd wojskowosci Królestwa Polskiego w XV i XVI wieku.
2005-02-21 bartss
Ej co tak źle opisujecie to dzieło? Mi się podobało a akurat przygotowwuje sie do olimpiady a tego okresu to wiadomo - mój gust :D
2005-04-29 marcin
Zbyszek nie czepiaj się!
2005-06-22 Krzysztof
Zgadzam się w zupełności z opinią Zbyszka. Skoro pozycje tej serii noszą miano "monografii" poszczególnych bitew to wymagamy od nich czegoś więcej niż tylko krótkiego opisu. Spójrzcie na "Obertyn 1531" - tam autor rekonstruuje bitwę niemal minuta po minucie. Niestety pan Drożdż popsuł także "Borodino 1812".
2007-04-01 ljmw
Zgadzam się ze Zbyszkiem. Właśnie czytam "hurtem" "Historyczne Bitwy" i uważam, że "Orsza" to jedna z najgorszych pozycji: przede wszystkim książka jest "nie na temat". Kupując ją, liczyłem, że dowiem się czegoś nowego nt. konkretnej kampanii. Jeśli chciałbym poczytać o wojnie trzynastoletniej, czy gospodarce folwarcznej, sięgnąłbym po inne tytuły. Wczoraj skończyłem "Moskwę 1612" i po prostu nie ma porównania. "Orsza 1514" to zwykłe mydlenie oczu czytelnikowi.
2007-09-27 arapaho
Mimo iż po przeczytaniu tej książki pozostaje niedosyt, chciałbym zwrócić uwagę na pewien aspekt dla którego warto po nią sięgnąć.Chodzi o rozdział poświęcony wojskowości, jest napisany rzetelnie. Autor ma trafne spostrzeżenia np w odniesieniu do uzbrojenia ochronnego na przełomach XV- XVIw

Napisz swoją recenzję