Prostki 1656

Prostki 1656
 
Autor:
Oprawa: miękka
Ilość stron: 214
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311093237
egzemplarz archiwalny
 
 
Omówienie jednej z najbardziej znanych bitew potopu szwedzkiego, w której wojska hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego pokonały siły brandenbursko-szwedzkie dowodzone przez generała Gustawa Wrangla i księcia Bogusława Radziwiłła.
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2005-06-14 wasiu
jedna z nielicznych prac na temat dzialan wojennych w prusach ksiazecych.dobry tekst czyni ja po prostu swietna.godna polecenia.
2006-01-06 Zbyszek
Bardzo interesująca książka. Na pochwałę zasługuje zawarty we wprowadzeniu szczegółowy opis źródeł oraz liczne przypisy odsyłające do źródeł (chciałbym, aby stało się to standardem „Historycznych Bitew”). Autor szczegółowo opisał też wydarzenia prowadzące do bitwy. Przede wszystkim jednak, autor wystarczająco opisał przebieg samej bitwy. Szkoda, że opis ten nie został wzbogacony solidną mapą. Książka zawiera wprawdzie jedną mapę dotyczącą przebiegu bitwy, ale jest ona skrajnie uproszczona. Właściwie nie zasługuje nawet na miano mapy, lecz raczej uproszczonego schematu bitwy. Poza tym, dotyczy tylko drugiej fazy bitwy. Trzeba podkreślić solidny, szczegółowy opis grabieży, jakich po bitwie dopuścili się Tatarzy na miejscowej ludności. Tatarski sojusznik musiał otrzymać zapłatę za udzieloną Rzeczpospolitej pomoc. Tą zapłatą było kilka tysięcy jasyru zdobytego w Prusach. Autor nie ograniczył się do suchego, ogólnego opisu najazdu tatarskiego, ale przedstawił też wiele przykładów dramatycznych losów konkretnych, wskazanych z imienia i nazwiska, ludzi. Brakuje natomiast szczegółowego opisu uzbrojenia i organizacji poszczególnych rodzajów wojsk szwedzkich i brandenburskich, a także biorącego udziału w bitwie oddziału tatarskiego. Zwłaszcza, że zagadnienia te nie zostały należycie opisane również w pozostałych "Historycznych Bitwach" dotyczących „potopu szwedzkiego”. Mimo kilku drobnych zastrzeżeń (do których trzeba jeszcze doliczyć paskudną okładkę), „Prostki 1656” oceniam wysoko i gorąco polecam.

Napisz swoją recenzję