Połonka-Basia 1660

Połonka-Basia 1660
 
Autor: Marcin Gawęda
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311102112
egzemplarz archiwalny
 
 
Piechota moskiewska zdezorganizowana przeprawą, zdemoralizowana ostrzałem dragonii i działek regimentowych, wreszcie zaskoczona nieoczekiwanym atakiem ciężkiej kawalerii, nie była w stanie wytrzymać uderzenia. Zaskoczeni pikinierzy w centrum szyku nie zdążyli nawet zatknąć pik. Rezultat szarży był przerażający, "zamieszała usaria z kopiami piechotę i tak szczęśliwie sprawieła się, iż żaden drzewca daremno nie skruszył" - napisał Sapieha po bitwie. Oba pułki moskiewskiej piechoty zostały złamane, zmiecione impetem ciężkiej kawalerii i wpędzone na moczary. Książka przybliżająca losy kampanii 1660 r. Na Litwie i Białorusi, przeprowadzonej w ramach działań wojennych w latach 1651-1667 pomiędzy Rzeczpospolitą a Moskwą. Główny ciężar walk spoczywał wówczas na armii litewskiej, ale wzięła w nich również udział dywizja Stefana Czarnieckiego. Kulminacyjnymi punktami kampanii 1660 r. były: bitwa pod Połonką - zakończona zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i klęską wojsk kniazia Iwana Chowańskiego oraz bitwa nad Basią - właściwie nierozstrzygnięta.
 

Recenzje (10)ukryjpokaż

2005-09-10 Wolf
Aktualnie jestem w trakcie czytania, więc recenzja z oczywistych powodów jest jeszcze wstępna. Mogę jednak stwierdzić, że książka jest wciągająca. Szczególnie wnikliwie potraktowana jest część dotycząca organizacji armii obu stron. i jeszcze na koniec: w książce są bardzo ładne ilustracje, szczególnie związane z armią moskiewską.
2005-10-06 ZbiR
Jednak z najlepszych pozycji z tej serii! Napisana bardzo żywym językiem , gdzie trzeba "podparta cytatami" ale w odpowiedniej ilości. Czyta się bardzo dobrze, a wydarzenia w niej przedstawiane sa mało znane a więc tym bardziej warto sięgnąć po tą pozycję. Zdecydowanie polecam.
2005-11-03 wolfik
Zgadzam się z przedmówcami. Bardzo dobra pozycja, można wręcz powiedzieć wzorcowa. Precyzyjne opisy. Widać, że autor próboje (w miarę możliwości) wyczerpać temat. Chciałbym więcej takich pozycji.
2005-11-09 Lubicz
Bardzo dobra pracy na temat właściwie do tej pory mało omawiane i znane!!!Książka bardzo dobra gdyż wyczerpuje dogłębnie temat!!!
2006-01-11 arminiusz
Pozycja jest rzeczywiście napisana bardzo dobrze. Dokładne opisy sił obu stron, i realistycznie podawane liczbności armii moskiewskich i kozackich. Dodam jeszcze że końcówka ksiązki zaostała skrócona, może termin oddania do druku miał niewątpliwy wpływ. Ksiązkę polecam, jest jedna z najlepiej napisanych z serii HB dotyczące wojen XVII wieku. Szanowny autorze może Ochmatów 1655 r to będzie następna pozycja.
2006-03-21 cygi
bardzo wciągająca i kto wczaśniej słyszał o bitwie nad rzeką Basią! Świetny temat świtnie przedstawiony
2006-09-01 ATAMAN
Książka mimo, że jest obszerna jak na pozycje HB, to czyta się ją jednym tchem. Czytelnik znajdzie w niej wiele ciekawych i mało znanych informacji z tego burzliwego okresu Rzeczypopolitej. Gorąco polecam!!!!!
2007-09-21 arapaho
jedna z ciekawszych i leprzych pozycji Historycznych Bitew Bellony. Dobre wybranie tematu mniej znanych kampani. Autor charakteryzując wojska obu stron położył nacisk na mniej znaną wojskowość moskiewską co jest atutem. Gorąco polecam
2008-01-06 ytka
Jedna z najlepszych w całej serii.Brawo dla autora
2014-04-16 eerdi12
Bardo dobra merytorycznie pozycja. Ciekawie przedstawiona wojskowość moskiewska i litewska. Poważny mankament książki stanowią kiepskie mapy, ciekawie opisane kampanie zasługują na lepsze i dokładniejsze szkice bitew i mapy teatru zmagań wojennych. Pomimo tego książkę gorąco polecam.

Napisz swoją recenzję