Moskwa 1612

Moskwa 1612
 
Autor: Tomasz Bohun
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311100853
egzemplarz archiwalny
 
 
"Do ataku na cerkiew wódz litewski desygnował polską piechotę Grajewskiego, których wzmocnił Zborowski, skrzykując Kozaków zaporoskich z obstawy taboru. Szturm na cerkiew zaobserwowali piechurzy Niewiarowskiego, stacjonujący w cerkwi św. Grzegorza na Jandowie, szybko przebyli około 750 metrów, które dzieliło obydwie świątynie, i dali skuteczne wsparcie od północy. Kozacy ze stanicy Siergieja Łońskiego, którzy prawdopodobnie bronili cerkwi św. Klemensa i pobliskiego ostrożka, ulegli przewadze przeciwnika." Zajęcie Moskwy przez wojska polsko-litewskie w październiku 1612 r. było wynikiem układu hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego z bojarami moskiewskimi, w myśl którego wszystkie stany Państwa Moskiewskiego obrały carem królewicza Władysława. Najważniejszym gwarantem wypełnienia postanowień umowy miały być oddziały Rzeczpospolitej stanowiące garnizon moskiewski. Jego sprawne funkcjonowanie uzależnione było od dostaw posiłków z zewnątrz. Na przełomie sierpnia i września 1612 r. hetman litewski Jan Karol Chodkiewicz podjął próbę dostarczenia żywności garnizonowi. Próba ta się nie powiodła. Po odstąpieniu hetmana od murów kremlowskich sytuacja garnizonu stała się niezwykle trudna. Głód doprowadził do aktów kanibalizmu i upadku dyscypliny. Na początku listopada oddziały polsko-litewskie, broniące Kremla dwa lata, skapitulowały.
 
ZAMÓW KSIĄŻKĘ - DRUK NA ŻYCZENIE Historyczne Bitwy

Recenzje (3)ukryjpokaż

2005-02-07 witoldb
Wreszcie solidne opracowanie "niby" znanego kawałka dziejów wojskowości polskiej. Brawo Panie Tomaszu. Czekamy na dalsze publikacje.
2005-03-24 Krystian
Uważam ,że jest to świetna książka opisująca dzieje ,które z reguły są omijane przez podręczniki historii. Bardzo dokładne opisuje sytuacje polityczną w Rosji jak i polityke Polski względem niej. Moje podziękowania Panie Tomaszu za przybliżenie mi tego okresu histrii
2007-04-12 dragon
Brawa dla autora za świetne oddanie dramatyzmu bitwy! Czytając książkę cały czas miałem wrażenie, że bitwa właśnie się toczy! Trzymałem kciuki za powodzenie wojsk Rzeczypospoloitej, choć wiedziałem, że to Moskale zwyciężą. Czekam na kolejne publikacje np. Breitenfeld 1631, lub Izmaił 1790. Nie ukrywam, że tych pozycji w serii HB bardzo mi brakuje, a chętnie bym kupił te pozycje jeśliby się ukazały.

Napisz swoją recenzję