Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939

Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939
 
Autor: Andrzej Morgała
Oprawa: twarda
Ilość stron: 528
Format: 210x300 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311093199
egzemplarz archiwalny
 
 
Książka ta jest kontynuacją tematu podjętego w poprzedniej edycji tego autora obejmującej lata 1918-1924, wydanej w roku 1997. Stanowi oryginalne dzieło opracowane na podstawie unikatowych materiałów archiwalnych i informacji zaczerpniętych u źródła: konstruktorów i użytkowników samolotów. Zawiera dziesiątki nieznanych dotychczas faktów, informacji, publikowanych po raz pierwszy zdjęć i rysunków. Stanowi bezcenne źródło wiedzy o polskich samolotach wojskowych sprzed 1939 roku. Oprócz standardowego sprzętu przedstawiono tu prototypy, samoloty doświadczalne, projekty niezrealizowane i przewidziane do realizacji po 1939. Ukazany został postęp techniczny w budowie samolotów od licencyjnych dwupłatów o konstrukcji drewnianej do rodzimych całkowicie metalowych jednopłatów stanowiących nie tylko wyposażenie naszego wojska, ale sprzedawanych również za granicę. Rozwiązania stosowane przez naszych konstruktorów weszły na stałe do kanonów techniki. Są do dzisiaj przytaczane w literaturze światowej jako wzorce i wyznaczniki polskiej drogi rozwoju konstrukcji lotniczych. Książka, która ukazuje się w serii Encyklopedia broni i uzbrojenia, stanowi bardzo cenny przyczynek do osiągnięć Polaków w zakresie jednego z najbardziej ważnych rodzajów broni, jakim jest lotnictwo wojskowe.
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2003-11-07 Marcin
Bardzo interesujące źródło wiedzy na temat historii konstrukcji lotniczych Polski międzywojennej. W sposób zwięzły usystematyzowano wiedzę na temat poszczególnych modeli seryjnych, prototypów i projektów nie zrealizowanych. Pozycja zdecydowanie godna polecenia.
2005-02-21 Mtk
Jeśli ktoś naprawdę zna tę tematykę, pewnie coś tam Autorowi wydłubie. Zresztą ci, co czytują czasopisma, mogli w nich znaleźć polemiki. Nie zmienia to jednak rzeczy podstawowej - znakomita praca. Zresztą - jak zawsze u Morgały.

Napisz swoją recenzję