Konwicki - cudzoziemiec tranzytowy

Konwicki - cudzoziemiec tranzytowy
 
Autor: Lidia Sadkowska-Mokkas
Oprawa: twarda
Ilość stron: 512
Format: 165x235 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311150591
 
JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH POSTACI POLSKIEJ KULTURY POWOJENNEJ, ZZNAKOMITY PISARZ, A ZARAZEM WYBITNY REŻYSER FILMOWY.


Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy to pierwsza próba biograficznego spojrzenia na życie oraz twórczość pisarza,wnikliwy i czuły zapis kondycji niezwykłego człowieka, twórcy, którego biografia najpełniej odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Portret wybitnego literata, reżysera, scenarzysty rekonstruowany na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, ale przede wszystkim wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów.


Już za życia stał się legendą. Był czas, kiedy każda jego kolejna książka stawała się literackim wydarzeniem, wywoływała burzliwą dyskusję. Gdy po raz pierwszy, tym razem w oficjalnym obiegu, ukazała się Mała apokalipsa,bestseller czasów PRL, powieść w jednym z warszawskich punktów sprzedawano bezpośrednio z ciężarówki. I tylko jednego dnia na stołecznych ulicach sprzedaż osiągnęła rekordowy pułap –5 tysięcy egzemplarzy, sukces, o jakim może tylko pomarzyć każdy współczesny autor.

 
Kazimierz Kutz nazwał kiedyś Tadeusza Konwickiego „Per Emigrant”, a Konwickiemu bardzo to się spodobało. Fascynowała go zagadka bytu, życie uważał za podróż. Ta podróż – czy może raczej tranzyt – przez ziemskie przestrzenie, rozpoczęła się w dniu jego urodzin, w litewskiej Nowej Wilejce, a zakończyła w Warszawie. Rozdziały pierwszej biografii pisarza „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” przypominają listy z podróży. czytaj więcej

Napisz swoją recenzję