Moja Odyseja

Moja Odyseja
bestseller
 
Autor: Adrian Carton de Wiart
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 400
Format: 135x215 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311142589
 

AWANTURNIK, KTÓRY POKOCHAŁ POLSKĘ.
Najodważniejszy człowiek XX wieku i jego bezgraniczna miłość do Polski.
Ranny kilkadziesiąt razy weteran wszystkich możliwych wojen. Stracił oko, rękę, złamał kręgosłup, a palce dłoni sam odciął sobie z bólu. Nigdy nie zdał wojskowych egzaminów, dwukrotnie rozbił pilotowany samolot i uciekł z włoskiej niewoli. W Chinach był doradcą Czang Kaj-szeka, z fińskim marszałkiem Mannerheimem sekundował w pojedynku, a za przyjaciela uznawali go Winston Churchill, Charles de Gaulle i Józef Piłsudski. Zafascynowany pięcioma polskimi wojnami naraz przybył nad Wisłę w 1920 roku. W Londynie słusznie uznano, że najlepiej zrozumie polską mentalność. Miał wrócić po trzech tygodniach, został na kolejnych dwadzieścia lat. Do jego samotni na poleskich mokradłach można było dotrzeć jedynie łódką. Tam, wśród dzikich zwierząt i chłopów obcinających paznokcie siekierą, zastał go wrzesień 1939 roku…
Świetnie napisane, pełne kolonialnego etosu i angielskiego sarkazmu wspomnienia to barwna panorama przełomów epok pierwszej połowy XX wieku oraz krajów wszystkich kontynentów. Z nich wszystkich za najbardziej fascynujący uznał jednak II Rzeczpospolitą, która przyjęła go jak syna. Po kilkudziesięciu latach jego kapitalna autobiografia trafia w końcu do rąk również polskiego czytelnika.

Brytyjski generał, arystokrata, przyjaciel Churchilla, świadek Bitwy Warszawskiej, miłośnik i przenikliwy krytyk Polaków, spędził wiele lat na bagnach poleskich. Jaka pasja go tam przywiodła? Autobiografia szalonego wojownika nareszcie w Polsce.

Małgorzata Szejnert. Autorka książki Usypać góry. Historie z Polesia

Zawsze zastanawiałem się dlaczego wspomnienia generała de Wiarta nie zostały wydane w naszym kraju. Teraz wreszcie polski czytelnik będzie mógł poznać losy słynnego brytyjskiego poszukiwacza przygód, który osiadł na odciętej od świata wysepce na bagnach Polesia. Ta brawurowo napisana książka to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Piotr Zychowicz

 
Obejrzyj spot Przeczytaj fragment książki
34,90 zł
14,99 zł
Bellona
39,90 zł
33,00 zł
Niezwykły żołnierz. Z gwiazdą Dawida pod sztandarami Hitlera
- 17%
Rebis
34,90 zł
9,99 zł
Kochałam Stalina
- 71%
Bellona
49,00 zł
40,50 zł
Książka i Wiedza
34,90 zł
29,00 zł
Oko Boga
- 17%
nowość
Bellona

Recenzje (1)ukryjpokaż

2016-11-10 Jack
Ciekawszej i bardziej brawurowej opowieści o pierwszej połowie dwudziestego wieku nie czytałem. Po prostu wspaniała historia.

Napisz swoją recenzję