Czerwony kawalerzysta

Czerwony kawalerzysta
 
Autor: Iwan Jakuszyn
Oprawa: miękka
Ilość stron: 200
Format: 170x240 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311106871
egzemplarz archiwalny
 
 
Książka stanowi zbiór wspomnień człowieka, który jako nastolatek przeżył oblężenie Leningradu, a po ukończeniu w 1943 r. kursów poruczników artylerii uczestniczył w bitwie pod Kurskiem, gdzie został ranny. Następnie przeniesiono go do elitarnej 5. Gwardyjskiej Dywizji Kawalerii, z którą przeszedł szlak bojowy przez Rosję, Białoruś, Prusy Wschodnie i Polskę aż do Niemiec. Po wojnie pracował w ZSRR jako inżynier stoczniowy, a obecnie mieszka wraz z synem i wnukiem w Niemczech. Publikacja zawiera panoramiczny obraz wojny i kampanii wojennych widziany z perspektywy kawalerzysty, należącego do formacji, która prowadziła szarże, lecz przede wszystkim wspomagała na polu walki oddziały zmechanizowane. Autor wspomina jednak nie tylko efektowne ataki na lance i szable oraz wypady konne, ale kreśli także niezafałszowany i wolny od propagandy obraz codziennego życia w Armii Czerwonej.
 
II wojna światowa

Recenzje (3)ukryjpokaż

2007-10-01 Marek
Ciekawa opowieść - wojna opowiedziena z perspektywy d-cy plutonu. Ale czy autor nie wspomina o niewygodnych faktach - wyjątek rozkaz po wkroczeniu do Prus Wschodnich. Ukazuje Armię Czerwoną jako całkiem sprawnie działającą machinę. Napewno warta przeczytania.
2008-03-05 bittrich
Wspomnienia porucznika artylerii gwardii 5. Gwardyjskiej Dywizji Kawalerii sowieckiej z lat 1941 - 1945, opisują walki w których brał udział autor, od oblężenia Leningradu przez bitwę pod Kurskiem, walki na Białorusi i na polskim Podlasiu, walki w Prusach Wschodnich, operację berlińską po koniec wojny i powrót autora do ojczyzny. Opisy batalistyczne uzupełniają opis służby poza walką i ciekawe fotografie autora i jego towarzyszy broni.Polecam!
2008-05-25 michuu
ciekawa książka, ale jako zagorzały zwolennik i pasjonat kawalerii, miałem nadzieję, że militarne operacje tej formacji będą trochę bardziej szczegółowo opisane i omówione. Książka bardziej napisana przez żołnierza niż przez żołnierza- kawalerzystę. Niemniej zachęcam

Napisz swoją recenzję