72 godziny. Umm Kasr, GROM, Navy SEALs

72 godziny. Umm Kasr, GROM, Navy SEALs
 
Autor: Andrzej Kruczyński Wódz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 288
Format: 135x215 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311156753
egzemplarz archiwalny
 
 
Zdobycie terminala przeładunkowego ropy naftowej KAAOT przy granicy z Iranem, opanowanie tamy Mukarayin na północ od Bagdadu i kilkudniowe działania w porcie Umm Kasr to najbardziej spektakularne akcje polskich jednostek po II wojnie światowej. Wojskowa Formacja Specjalna GROM wraz z amerykańskimi Navy SEALs dokonała niemożliwego: w kilkanaście dni żołnierze zdobyli najbardziej strategiczny punkt na mapie Iraku.

Po raz pierwszy kulisy akcji na platformie KAAOT odsłania dowódca – ppłk. Andrzej Kruczyński „Wódz”. Ujawnia też szczegóły powstawania GROM-u i wspólnych morderczych treningów z legendarnymi jednostkami specjalnymi: brytyjskim SAS-EM i amerykańską Delta Force.

72 godziny to także opowieść o wizjonerze Petelickim, ważnym pokazie dla ważnego generała, misjach na Haiti, w Macedonii czy Kosowie, a przede wszystkim o niezwykłej przyjaźni i braterstwie w obliczu nieustannego zagrożenia.


Operacja zajęcia irackich terminali przeładunkowych ropy naftowej w Zatoce Perskiej, którą dowodził „Wodzu”, to przykład wysoce skomplikowanej, zdawałoby się niemożliwej do wykonania, ale za to dobrze zaplanowanej, przećwiczonej i skutecznie przeprowadzonej operacji specjalnej mającej duże znaczenie dla powodzenia działań wojsk sojuszniczych. To jedna z najważniejszych operacji w historii Jednostki Wojskowej GROM.

Kto się odważy, zwycięży. „Wodzu” się odważył.
                               
płk rez. Piotr Gąstał
były dowódca JW GROM

 

 

Dałem się przenieść Autorowi w tamte lata i razem z nim ożywić wspomnienia o skutecznym budowaniu rzeczywistości z marzeń. Bo bez marzeń nie byłoby GROM-u i tej opowieści…

Wojciech Brochwicz
były oficer kontrwywiadu i  wiceminister spraw wewnętrznych nadzorujący JW GROM

 

ppłk rez. Andrzej Kruczyński - były oficer GROM, uczestnik działań specjalnych i misji zagranicznych. Wszechstronnie wyszkolony w zakresie operacji antyterrorystycznych oraz działań sił specjalnych. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony Narodowej.  Współpracował z najlepszymi jednostkami specjalnymi z całego świata.  Od kilkunastu lat w biznesie jako: ekspert, trener, doradca, edukator do spraw bezpieczeństwa. Więcej na www.csat.pl i www.fundacjaIBS.pl

 

 

Napisz swoją recenzję