303. Dywizjon Myśliwski warszawski im. T. Kościuszki

303. Dywizjon Myśliwski warszawski im. T. Kościuszki
 
Autor: Józef Zieliński
Oprawa: miękka
Ilość stron: 80
Format: 170x240 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311096309
egzemplarz archiwalny
 
 
Pierwsza książka z serii. Krótka historia tego najsłynniejszego dywizjonu, który był kuźnią kadr dla pozostałych polskich dywizjonów myśliwskich. Przedstawiono sylwetki dowódców, pilotów, asów lotniczych oraz charakterystyki samolotów, na których polscy lotnicy wykonywali zadania. 303. Dywizjon Myśliwski (od 17 września 1940 r. 303. Dywizjon Myśliwski im. T. Kościuszki) był drugim dywizjonem myśliwskim utworzonym w ramach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Został zorganizowany w Blackpool w lipcu 1940 r., w okresie kiedy już trwały działania powietrzne w ramach bitwy o Angilę. Dywizjon był chlubą Polskich Sił Powietrznych... Ojczyzna nie doczekała się powrotu najsłynniejszego dywizjonu. Lotnikom pozostała gorzka radość z zakończenia wojny i duma z dobrze spełnionego obowiązku. 27 listopada 1946 r. lotnicy symbolicznie odpięli odznaki 303. Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. T. Kościuszki i minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Tak zakończyły się losy dywizjonu, które trwale zapisał się w historii.
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2004-06-14 Beny
Szkoda, że ta seria nie jest bardziej rozbudowana i obszerniejsza. W koncu ktoś podjąl się opisania historii Polskich Dywizjonow. Od rozwiazania dywizjonów minelo prawie 60 lat i nic nie zrobiono do tej pory aby coś podobnego stworzyć. Mam nadzieję, że uda się autorowi tej serii opublikować wszystkie dywizjony, szkoda by bylo aby ta praca zostala niedokonczona i umarła w gdzieś po drodze. Jeszcze raz wielkie dzięki Panu Jozefowi Zielinskiemu i Bellonie za wspaniałą i napewno nie latwą pracę.
2005-03-15 Janusz B
Ciesze się, z samei incjatywy popularyzacji tego tematu. Jednak w pracy tej jest kilka błędów. Np. nie rozumiem jak można pominąć w wykazie zwycięstw Me-109 Karubina z 30.9.40r. Szkoda też, że autor pomija wiele akcji 303-go. Wiem, że to tylko mała książeczka ale podobnie jak o 306-tym, miałem nadzieje otrzymać pełną informacje o lotach bojowych "Kościuszkowców", choćby i bardzo skrótową.

Napisz swoją recenzję