Tsuba. Elementy broni samurajskiej

Tsuba. Elementy broni samurajskiej
 
Autor: Henryk Socha
Oprawa: twarda
Ilość stron: 232
Format: 215x305 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 831109649X
egzemplarz archiwalny
 
 
Tsuba to po japońsku garda miecza samurajskiego. Od ponad 1000 lat pełniła funkcję ochronną dłoni wojownika. Szybko się jednak okazało, że artyści wytwarzający tsuby potrafią nadawać im takie kształty i tak je dekorować, że już przed wiekami zaczęto je uważać za dzieła sztuki. I tak jest do dzisiejszego dnia. Nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Tsuby stały się trwałym elementem kultury Japonii. Tysiące ludzi zajmuje się kolekcjonowaniem, podziwianiem i studiowaniem ich historycznego, estetycznego i artystycznego odzwierciedlania życia samurajów. I chociaż tsuba jest częścią miecza japońskiego, fascynacja jej pięknem i harmonią kształtu ma wymiar uniwersalny, a pasjonatów-kolekcjonerów można spotkać na całym świecie.
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2003-10-02 bacax
Aby zmieścić się w paru słowach przechodzę od razu do rzeczy: książka jest świetnie wydana (lepiej niż "Miecze japońskie Nihonto"!) i zawiera katalog 100 tsub z polskich kolekcji - co starowi jej główną część oraz obszerny wstęp traktujacy o historii Japonii i tsuby, szkolach wytworcow tsub, uzywanych materialach, elementach jej konstrukcji etc, a także dodatki. Moja ocena w skali od 0 - 5 to 4.75 - bowiem brakowalo mi tam informacji gdzie można zobaczyc w Polsce egzemplarze z kolekcji muzeów państwowych. W tej cenie jest to REWELACJA! (zobaczcie ceny podobnych ksiazek na zachodzie). Posiadam tę książkę już z pół roku i chętnie do niej wracam - co jakis czas znajduje w niej cos nowego. Gdy ją kupiłem byłem zupełnie zielony ale ona rozbudziła moje zainteresowanie tym tematem.
2005-09-29 Israfel
Ksiązka ta jest naprawde dobrze wydana, mało tego zawiera w sobie album 100 tsub z polskiej kolekcji (są tam zdjęcia każdej tsuby zarówno awresu jak i rewersu). Mimo tego iż książka nosi tytuł "Tsuba" znajdują sie tam też informacje na temat innych częściach miecza japońskiego, czyli stanowi ona dodatek do poprzedniej książki pana Henryka Sochy "Miecze japońskie Nihonto" (którą również posiadam w mojej kolekcji). jest to jedna z moich ulubionych książek. Gorąco polecam

Napisz swoją recenzję