Zdradzona armia

Zdradzona armia
 
Autor: Heinrich Gerlach
Oprawa: miękka
Ilość stron: 528
Format: 150x210 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311099359
egzemplarz archiwalny
 
 
Zbeletryzowana, oparta na autentycznych wydarzeniach, historia żołnierzy walczących pod Stalingradem. Akcja zaczyna się w listopadzie 1942 r., kiedy Armia Czerwona otoczyła wojska niemieckie. Autor książki był wśród żołnierzy i od chwili kapitulacji III Rzeszy spisywał ich pełne dramatyzmu opowieści. Wraz z żołnierzami trafił do obozu jenieckiego. Od autora "Książka ta powstała w sowieckiej niewoli w 1944/1945r., jeszcze pod świeżym wrażeniem przeżyć. Towarzysze niewoli jenieckiej wszelkich stopni i wszelkiego stanu pomagali informacjami, radą i krytyką. W grudniu 1949 r. tak długo troskliwie strzeżony rękopis został skonfiskowany przez sowieckie MSW. Odważna próba jednego z przyjaciół, aby przemycić do Niemiec miniaturowy opis na 20 stronach zeszytu, zakończyła się niepowodzeniem. Książka została napisana ponownie w Niemczech latach 1951-1955. Traktowałem ją jako zobowiązanie wobec żywych i zmarłych. Opowiada, o czym myślano, co robiono i jak cierpiano tej strasznej zimy 1942/1943 w okolicach Stalingradu i w samym mieście. Jednakże ze względu na wymogi, jakie stawia powieść, połączono i powiązano te wydarzenia z indywidualnymi losami ludzi. Jest więc rzeczą zbędną szukać tu autentycznych postaci o ile nie są osobami powszechnie znanymi z historii. To prawo swobodnej twórczości postaci".
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2006-08-09 Rafał M.
pierwszy raz czytalem książkę o "kotle stalingradzkim" opisanym z pozycji szeregowych żołnierzy Wehrmachtu; naprawdę przejmujące opisy losów "szarych" żołnierzy wykonujących tylko rozkazy swojego nieomylnego dowództwa...
2006-09-23 Prezes
Jedna z najlepszych jakie dotąd czytałem książek o kampanii wschodniej. Opisane przeżycia zwykłych żołnierzy budzą przerażenie. Autor wspaniale piętnuje błędy dowódców, bezsensowny upór Hitlera nakazujący czekanie na przybycie oddziałów Mansteina w celu oswobodzenia uwięzionych. Na tym tle opisane co fantastyczniejsze pomysły samodzielnego wydostania się z pułapki, refleksje n.t. stosunku do narodowego socjalizmu z pozycji osoby wierzącej w Boga. Bardzo wyraźnie na tym tle zarysowana działalność pastora Petersa. Doskonały, przystępny język i zarazem tłumaczenie powodują, że książkę czyta się "jednym tchem". Gorąco polecam.

Napisz swoją recenzję