Diabły Donovana (ebook)

Diabły Donovana (ebook)
e-book
epub
 
Autor: Albert Lulushi
Ilość stron: 424
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311151338
31,00 zł
- 50%
15,50 zł
 
Historia pierwszej agencji wywiadowczej w dziejach USA, oraz dokonań jej agentów w czasach II wojny światowej.

Diabły Donovana
to opowieść o prekursorach dzisiejszych amerykańskich sił specjalnych i ich „ojcu duchowym”, Williamie Donovanie. Powstałe w 1941 roku Biuro Służb Strategicznych było pierwszą w dziejach Stanów Zjednoczonych agencją wywiadowczą, poprzednikiem CIA. Organizacja ta miała swoje zbrojne ramię, zwane grupami operacyjnymi, przeznaczone do działań specjalnych na tyłach wroga. Żołnierze grup operacyjnych, na podobieństwo komandosów, przeprowadzili w latach 1943–1945 na terenach okupowanych w Europie (Włochy, Francja, Bałkany) wiele akcji dywersyjnych, organizowali i wspierali lokalną partyzantkę, nieśli pomoc zbiegłym z niewoli jeńcom wojennym i zestrzelonym lotnikom alianckim.

Walczyli w cieniu. Dla bezpieczeństwa własnego i innych. Na rozkaz szefów mieli pozostać w cieniu na zawsze. Zbyt dużo widzieli, zbyt wiele wiedzieli. To komandosi-wywiadowcy. Zobaczyli kawał Europy, od płaskowyżów Masywu Centralnego po bezdroża Bałkanów. Ale gdy śmierć na co dzień zagląda w oczy, nie mieli głowy do podziwiania jej uroków. Zaciekle ścigani, musieli wtopić się w środowisko. Wysłani, by porwać miejscowych do walki. Bez ich pomocy nie zdołaliby przetrwać..

Nareszcie! Książka Lulushiego, świetnie udokumentowana i znakomicie napisana, przywraca chłopcom Donovana należne im w historii miejsce.
David Robarge
historyk CIA

Diabły Donovana to fascynująca opowieść o odwadze. Lulushi zapoznaje czytelnika z tłem historycznym niezbędnym do pełnego zrozumienia działania współczesnych amerykańskich sił specjalnych.
Frank Wisner
były ambasador USA w Indiach,
były podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego
 

Napisz swoją recenzję