Monte Cassino - nowe spojrzenie. Niepotrzebna bitwa?

Monte Cassino - nowe spojrzenie. Niepotrzebna bitwa?
 
Autor: Harper Glyn, John Tonkin Covell
Oprawa: twarda
Ilość stron: 336
Format: 170x240 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311150065
 
MY, POLACY, SKŁONNI JESTEŚMY MYŚLEĆ O MONTE CASSINO WYŁĄCZNIE W KONTEKŚCIE LEGENDARNEGO SZTURMU ŻOŁNIERZY GENERAŁA ANDERSA.

Ale atak Polaków to ostatnie, uwieńczone zwycięstwem, ogniwo wielomiesięcznej kampanii i kilkukrotnych bezowocnych natarć aliantów.

Autorzy na samym początku zapowiadają, że chodzi im o nową analizę bitwy o Monte Cassino oraz marsz na Rzym, którego była częścią "przez pryzmat osobowości dowódców". I ci dowódcy nie wszyscy są u nich bohaterami. Niewątpliwą zaletą jest przedstawienie drugiej strony, szczególnie znowu dowódców, nie jako krwawych i fanatycznych zbrodniarzy, tylko jako ludzi na swój sposób rozsądnie planujacych, mających jakąś koncepcję obrony, jakieś cele militarne oraz nie poprzestających na desperackim stawiamiu oporu silniejszemu przeciwnikowi. W jakimś sensie ta desperacka obrona była też Niemcom do czegoś potrzebna. Jest oczywiście też i o spadochroniarzach broniących opactwa.


Książką tą Glyn Harper i John Tonkin-Covell wzbogacili bogatą literaturę przedmiotu związaną z tymi bitwami. Nawet osoby z szeroką wiedzą o tych wydarzeniach mogą się przekonać, że praca ta nadaje nowe wymiary naszemu pojmowaniu problemu. Dwaj autorzy dobrze wykorzystali amerykańskie materiały archiwalne, które – jak dotąd – nie były dogłębnie analizowane, a także starannie prześledzili poglądy innych historyków.

R.R. Jones generał dywizji Dowódca Sił ObronyGlyn Harper jest profesorem na Massey University w Palmerston North, w Nowej Zelandii. Był oficerem australijskiej i nowozelandzkiej armii, następnie dyrektorem Centrum Obrony i Studiów nad Bezpieczeństwem Massey University. Obecnie jest szefem zespołu naukowego pracującego nad historią Stulecia Nowej Zelandii i I wojny światowej.

John Tonkin-Covell jest starszym wykładowcą w katedrze studiów strategicznych Nowozelandzkich Sił Obrony. Jest cywilnym pracownikiem sił zbrojnych Nowej Zelandii i wykładowcą Centrum Obrony i Studiów nad Bezpieczeństwem Massey University.
 
44,90 zł
41,50 zł
Zona Zero
39,90 zł
33,00 zł
Bellona
 
Bellona
59,00 zł
48,50 zł
Bellona
29,00 zł
24,00 zł
Bellona

Napisz swoją recenzję