Ostatnia walka

Ostatnia walka
 
Autor: Jan Zumbach
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 416
Format: 165x235 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311143289
egzemplarz archiwalny
 
 
Ostatnia walka to autobiografia Jana Zumbacha, polskiego asa myśliwskiego (13 pewnych zestrzeleń) i dowódca legendarnego Dywizjonu 303. Nie ma tu papierowych bohaterów ani ludzi bez skazy - jest natomiast dynamiczny opis walk z niemieckimi messerschmittami pokazany z fotela hurricane'a, nieznane anegdoty o znanych pilotach i odbrązowianie mitów, np. tych dotyczących czeskiego asa Josefa Franiska i sposobu, w jaki zaliczył 19 zestrzeleń.Równie ciekawie przedstawione są powojenne losy jana Zumbacha. Ten podpułkownik RAF, odznaczony najwyższymi polskimi i brytyjskimi odznaczeniami, imał się różnych zajęć, zajmował się przemytem złota i luksusowych zegarków, był restauratorem w Paryżu oraz najemnikiem podczas secesji Katangi i Biafry. Zmarł w 1986 roku. Jest pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
 
Przeczytaj fragment ksiażki

Recenzje (2)ukryjpokaż

2016-10-24 Mariusz
Tak fascynującej historii nie czytałem dawno. Brawurowa akcja i aż dziw, że te wspomnienia nie doczekały się jeszcze wersji filmowej. Nie powstydziłyby się jej najlepsze studia w Hollywood.
2017-05-12 Roland
Ciekawa książka. Dobrze się ją czyta w podróży. Mocna okładka, duże literki i dobry kontrast, ale ciężka. Lektura skłoniła mnie do prześledzenia historii konfliktów afrykańskich, w których autor brał udział. Było tam jeszcze kilku Polaków, o których Jan Zumbach nie napisał. Z interpretacją pewnych faktów można się oczywiście nie zgadzać, ale w książce znajdziemy wiele informacji z zakresu mechanizmów handlu bronią, werbunku najemników i przemytu.

Napisz swoją recenzję