Żołnierze fuhrera

Żołnierze fuhrera
 
Autor: Omer Bartov
Oprawa: miękka
Ilość stron: 288
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311097763
egzemplarz archiwalny
 
 
Wehrmacht uchodzi niekiedy za apolityczne, wysoce profesjonalne i skuteczne siły zbrojne, dowodzone przez ludzi, traktujących dość obojętnie, by nie rzec sceptycznie, ideologię narodowego socjalizmu. Autor, znany amerykański historyk, twierdzi jednak, że było inaczej: na podstawie oficjalnych dokumentów cywilnych i wojskowych, raportów z frontu, listów oraz prywatnych dzienników żołnierzy dowodzi, że Wehrmacht był zdecydowanie wojskiem führera; proces przeobrażania go w zbrojne ramię NSDAP narastał wraz z kolejnymi kampaniami w Polsce, we Francji, w Norwegii i na Bałkanach, żeby osiągnąć apogeum w wojnie przeciw ZSRR. Była ona nadzwyczaj brutalna, krwawa, wręcz zbrodnicza. Znakomita, wręcz obowiązkowa, lektura dla wszystkich interesujących się nazizmem, jego rolą w Trzeciej Rzeszy i oddziaływaniem na pojedynczych Niemców.
 

Ilustracje

Na pograniczu z Litwą niemieccy saperzy wysadzili w powietrze duży most. Jednostka SS przystępuje do budowy prowizorycznej przeprawy. Żołnierze niemieccy w ruinach antycznej świątyni greckiej.

Recenzje (1)ukryjpokaż

2005-02-15 Arek
Książka rzeczywiście warta polecenia. Jeśli chce się lepiej zrozumieć dlaczego Wehrmacht walczył zaciekle do końca i dlaczego niemiecy żołnierze wierzyli w zwycięstwo jeszcze w 44 i 45 roku to ta książka wiele wyjaśnia. Połączenie ideologicznego "prania mózgów", oczekiwanie na przyszłe profity z podboju, a w końcu strach przed odwetem ze strony Czerwonoarmistów po ich wkroczeniu do Rzeszy to wystarczające powody do walki, aż do całkowitego zniszczenia. Wszystko to zostało przedstawione w dobrze przyswajalny sposób bez nadmiernego szafowania psychologią. Dobra książka.

Napisz swoją recenzję