Operacja Barbarossa

Operacja Barbarossa
 
Autor: Paul Carell
Oprawa: twarda
Ilość stron: 592
Format: 170x240 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311091994
egzemplarz archiwalny
 
 
Książka jest owocem wieloletniej, benedyktyńskiej pracy. Na treść złożyły się relacje ustne, wspomnienia pisemne, listy i dzienniki kilku tysięcy osób będących bezpośrednimi uczestnikami opisywanych wydarzeń lub ich świadkami. Ponadto autor wykorzystał oryginalne dokumenty bojowe znajdujące się w archiwach niemieckich. Treść książki ukierunkowana jest na oddanie przebiegu tych gigantycznych zmagań w ich pełnym przekroju, od decyzji podejmowanych w kwaterze głównej Hitlera poprzez sztaby grup wojsk i poszczególnych armii, aż po codzienne ocieranie się o śmierć oficerów i szeregowych na froncie. Oddaje ona dramatyzm walk i wojny w ogóle. Temu celowi służy przenoszenie akcji również na stronę przeciwnika i pokazywanie jego trudności, błędów, wysiłku, ale i bohaterstwa.
 

Ilustracje

22.06.1941 r. godz. 3.15 Dnieje. Budzi się pierwszy dzień wojny z Rosją. Pojedynek w lasach pod Leningradem: T-34 zostaje rozbity w odległości 20 m od działa przeciwpancernego.

Recenzje (5)ukryjpokaż

2003-11-13 Maciek
Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych pozycji (w ogóle) mówiąca o wojnie miedzy Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Ciężko mówić o obiektywnym przedstawieniu wydarzeń z uwagi na to ze autorem jest Niemiec jednak mimo tego książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. Słyszałem opinie o tej książce, że potrafi sama się reklamować wiec nie ma, co dodawać więcej - milej lektury.
2003-12-21 ludź
Książka ogólnie jest świetna. Autor, pomimo że jest Niemcem nie opisuje walk subiektywnie i nie przedstawia Niemców jako bohaterów. Szczególnie dobrze autor opisuje trudne walki poniędzy niemiecką piechotą, a radzieckimi czołgami T-34 i KW-1. Polecam!
2004-11-15 tomek
Gdy kupowałem tę książkę byłem pełen obaw, gdyż, po pierwsze napisano ją w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a po drugie nie maiała charakteu pracy naukowej. Jednakże czytając ją bardzo mile się rozczarowałem. Okazało się, że to jedna z najlepszych pozycji jakie dotąd miałem w swoim ręku. To samo mozna powiedzieć o drugim tomie.
2005-02-15 Arek
Książka bez wątpienia świetnie napisana. Czyta się ją z dużą przyjemnością. Miałem pewne obawy związane z osobą autora, jednakże jakość lektury jest warta ryzyka. Aczkolwiek odniosłem wrażenie, że autor nie może pogodzić się z faktem pokonania Wehrmachtu przez Armię Czerwoną i trudno mu zaakceptować fakt utraty "lebensraum'u" na Wschodzie, to mimo wszystko jest to znakomita lektura. No i świetnie komentarze tłumacza.
2005-04-29 Artek
Książkę kupuiłem w EMPiK w Krakowie. Jestem nią zachwycony. Uważam, iż spojrzenie od strony Niemca na działania wojsk niemiekich jest na pewno skarzona subiektywizmem. Jednak sama książka jest rewelacyjna.

Napisz swoją recenzję