Stalingrad

Stalingrad
 
Autor: Anton Beevor
Oprawa: twarda
Ilość stron: 488
Format: 165x235 mm
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 9788324009794
egzemplarz archiwalny
 
 
Jedna z najlepszych książek historycznych ostatnich lat! Pełen dramatyzmu, wciągający i trzymający w napięciu obraz najdłuższej bitwy II wojny światowej. Stalingrad Beevora został opublikowany w 26 krajach, zdobywając uznanie czytelników na całym świecie i stając się międzynarodowym bestsellerem. Książkę uhonorowano prestiżowymi nagrodami: Samuel Johnson Prize, Wolfson Prize for History oraz Hawthornden Prize for Literature. Na kartach książki Beevora bohaterstwo i poświęcenie zwykłych żołnierzy splata się z bezwzględnością nazistowskich i komunistycznych decydentów. Stalingrad pozwala spojrzeć na ówczesne wydarzenia z wielu perspektyw: przeżywających rozterki dowódców, doświadczających potwornej tragedii mieszkańców miasta, skazanych na zagładę niemieckich żołnierzy. Autor w pasjonujący sposób maluje zarówno manewry milionowych armii przeprowadzane na ciągnącym się setki kilometrów stepie, jak i klaustrofobiczne obrazy walki wręcz w ruinach miasta. Beevor przytacza nieznane historykom fakty o bitwie i rewiduje wiele narosłych wokół niej mitów, a jednocześnie tworzy barwną opowieść o sensacyjnej fabule, od której nie sposób się oderwać.
 

Recenzje (2)ukryjpokaż

2008-07-19 severian
Historia nie jest moją pasją ale z lektury tej książki jestem bardzo zadowolony. Bardzo dobrze się czyta. Autor operuje przystępnym językiem nie ograniczając się do monotonnego wymieniania numerów poszczególnych dywizji. Beevor bardzo stara się obiektywnie przedstawić działania pod Stalingradem. Widać,że spędził wiele czasu w archiwach. Solidna robota.
2008-07-29 Josi68
Książka niesamowicie wciąga, ale... niestety, kilka uchybień da się znaleźć (winne chyba jest wydawnictwo - czyżby zabrakło konsultantów historycznych w Znaku?). Np. Beevor pisze o sowieckich bombowcach nurkujących typu Szturmowik (!!!), które są dla niego czymś innym, niż szturmowce Ił-2. Można było to poprawić. Podobnie rażą niekonsekwencje w nazewnictwie niektórych jednostek - dla przykładu niemiecki korpus XLVIII/XXXXVIII (pierwszy zapis jest wg mnie bardziej poprawny). A poza tym - książka super.

Napisz swoją recenzję