Charków-Donbas 1943

Charków-Donbas 1943
 
Autor: Łukasz Przybyło
Oprawa: miękka
Ilość stron: 256
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311108004
egzemplarz archiwalny
 
 
"Najszybciej do natarcia na północ ruszyła dywizja Dietricha, która rozpoczęła je o świcie 16 marca z placu "Leibstandarte" (wcześniej placu Czerwonego) w Chrakowie. Po przejściu przez pozycje obronne pułku "Eicke", który do tej pory strzegł tyłów korpusu Haussera, LSSAH natknęła się niemal natychmiast na silny opór Rosjan z 69 A. Dopiero późnym popołudniem szczegółowo przygotowany atak esesmanów ze wsparciem Luftwaffe spowodował, że przeciwnik się wycofał. Następnego dnia "Leistandarte" wznowiła atak, w którego szpicy był znowu batalion Peipera i 7 kompania czołgów Ribbentropa." Autor przedstawia przebieg bitwy toczonej na południowym skrzydle frontu wschodniego II wojny światowej w lutym i marcu 1943 roku, wokół Charkowa i w Donbasie. Rozwijająca się ofensywa zimowa Armii Czerwonej, rozpoczęta pod Stalingradem, osiągnęła wtedy punkt zwrotny. Dużej części sił III Rzeszy groziło okrążenie i zniszczenie. Tematem opracowania jest strategia, dzięki której Wehrmach uniknął klęski, która mogła przewyższyć skalą stalingradzką.
 
Recenzja w MÓWIĄ WIEKI II wojna światowa - historia powszechna Historyczne Bitwy

Recenzje (8)ukryjpokaż

2007-09-28 przemek
Bardzo dobra książka, moim zdaniem jedna z trzech, czterech najlepszych pozycji Historycznych Bitew, dotyczących II Wojny Światowej. Bardzo dobry styl, stosunkowo dużo trafnych oraz interesujących cytatów, fajne fotografie. :) Jedynie co mi się lekko nie podobało, to brak dokładnych, czytelnych map oraz chyba zbyt małe posługiwanie się przypisami... Niemniej każdy miłośnik literetury historycznej, traktującej o walkach na wschodnim froncie, powinien być zadowolony. :)
2007-10-12 bittrich
Autor przedstawia sowiecką ofensywę zimową 1942 - 1943 roku, rozpoczętą na północ i południe od Stalingradu 19 listopada 1942 roku, trwającą do wyzwolenia Charkowa w lutym 1943 roku, niemiecką kontrofensywę w Donbasie i odbicie przez Niemców Charkowa(walki w lutym - marcu 1943 roku).Plusy tej monografii to: szczegółowe opisy sił niemieckich i sowieckich, szczegółowe opisy kolejnych etapów kampanii, przypisy do tekstu, mapy, zestawienia tabelaryczne, świetnie dobrane fotografie i bibliografia. Polecam.
2007-11-04 pawel
Zgadzam się z przedmówcami, jednocześnie chciałem dodać, że moim zdaniem żołnierze i oficerowie niemieccy byli pod każdym względem lepsi od wojsk rosyjskich. Motywuję to tym, iż w przeciwieństwie do Rosjan , Niemcy wykonywali przeróżne manewry oszczędzając swoich żołnierzy . Tymczasem dowództwo sowieckie pchało swoich podkomendnych falowo i frontalnie na niemieckie pozycje obronne , co kończyło się przeważnie ogromnymi stratami.I gdyby Erich von Manstein był naczelnym wodzem wojsk niemieckich na wschodzie wojna na tym kierunku mogła by się potoczyć inaczej
2007-11-20 seba
Korpus pancerny gromi rosjan pod Charkowem w kapitalnym stylu, a wszytko dzięki wolnej ręce w działaniu von Mansteina...
2007-12-05 Robcio2005
Bardzo dobra pozycja w serii HB. Jeśli chodzi o okres II wojny światowej na Wschodzie to bodaj njlepsza. Brawo dla autora za ciekawe ujęcie tematu, plastyczny opis bitwy, dobrze dobrane mapy i zdjęcia. Mam nadzieję, że ukaże się więcej pozycji z serii dotyczącyh wojny na wschodzie tegoz autora.
2007-12-08 Historyk
Doskonała książka, wsparta wieloma fotografiami. Autor dokladnie opisuje siły niemieckie oraz Radzieckie. Oby Bellona wydawała jak najwięcej takich książek o II wojnie swiatowej! 10/10
2007-12-17 grzesiek
Ksiazka warta zakupu
2011-02-18 kviatek
Życzmy sobie więcej takich książek, pierwsze 70 stron opisujące Wehrmacht i Armię Czerwoną są świetne. Bezstronne podejście autora i znajomość tematu. Mama nadzieję, że autor napisze jeszcze jakąś książkę.

Napisz swoją recenzję