Kozacy i Wehrmacht

Kozacy i Wehrmacht
 
Autor: Werner H. Krause
Oprawa: twarda
Ilość stron: 356
Format: 150x230 mm
Wydawnictwo: Libron
ISBN: 8360547076
egzemplarz archiwalny
 
 
Na długo przed tym, zanim świat zachodni poznał nieludzkość systemu sowieckiego, Kozacy na samych sobie doświadczyli tego, jak bezlitosny jest reżim, który szykował się do podporządkowania sobie całego świata. Tak jak wiele innych ludów w Rosji Kozacy byli w straszny sposób uciskani, prześladowania zaś i wywózki uczyniły z ich życia piekło. Gdy w 1941 roku niemiecki Wehrmacht dotarł do obszarów zamieszkałych przez Kozaków, został przez tych ostatnich powitany jako oswobodziciel spod pełnego grozy panowania Stalina. Kiedy po klęsce pod Stalingradem niemieckie oddziały zmuszone były podjąć decyzję o rozpoczęciu odwrotu, przyłączyły się do nich dziesiątki tysięcy Kozaków, Kałmuków i Czerkiesów wraz z rodzinami. Nie namyślali się ani chwili, czy pozostać w niewoli komunizmu. Nie porzucali swojej ziemi, ale pewien twór państwowy, który ich dławił. Z Kozaków tych uformowały się na jesieni 1943 roku na poligonie w Mławie w południowej części Prus Wschodnich pierwsze pułki ochotnicze. Z nich to powstał później XV Kozacki Korpus Kawalerii pod dowództwem generała porucznika Helmutha von Pannwitza . Była to z całą pewnością najbardziej niezwykła jednostka w niemieckim Wehrmachcie. Niniejsza książka powstawała od samego początku przy współudziale byłego dowódcy "szwadronu jazdy na siwkach" 6 pułku jazdy Kozaków tereckich, Ernsta Waltera von Mossnera, opisuje walkę i klęskę owych Kozaków. Z Przedmowy Autora
 
II wojna światowa - historia powszechna Formacje wojskowe

Recenzje (2)ukryjpokaż

2007-08-28 Stefan
Mława nigdy w swej historii nie znajdowała się w południowej części Prus Wschodnich .Formowanie na jesieni 1943 r.jednostek ochotników kozackich na poligonie w Mławie jest znaczącym przekłamaniem albowiem w samej Mławie niema poligonu.Dla bardzo silnie rozbudowanej organizacyjnie Armii Krajowej na terenie Mławy i powiatu mławskiego formowanie takich jednostek nie mogło być nie zauważone.
2007-11-04 bittrich
Przekład historii kozaków żyjących na terenach Cesarstwa Rosyjskiego,Rzeczypospolitej Obojga a właściwie Trojga Narodów, a potem Rosji Sowieckiej, którzy w 1943 roku przeszli na służbę niemieckiego nazistowskiego Wehrmachtu, a w 1944 roku stali się XV kozackim korpusem kawalerii SS w mundurach Wehrmachtu(ale na żołdzie Waffen SS)pióra Wernera Krausego uzupełniony ciekawymi fotografiami jest skarbnicą wiedzy o "niemieckich" kozakach. Polecam.

Napisz swoją recenzję