Lwów 1939

Lwów 1939
 
Autor: Wojciech Włodarkiewicz
Oprawa: miękka
Ilość stron: 238
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311096198
egzemplarz archiwalny
 
 
Generał Langner liczył jeszcze na przebicie się do miasta grupy wojsk gen. Sosnkowskiego i aby je ułatwić, polecił wzmocnić natarcie na Brzuchowice i Hołosko. Jednak ponownie zakończyło się ono niepowodzeniem. W czasie walk o wzg. 324 i Zboiska polska artyleria unieruchomiła 3 niemieckie czołgi. Na odcinku południowym obrońcy odparli natarcie niemieckiej piechoty i czołgów na Kulparków, koszary 6 pułku lotniczego i szosą do Stryja. Na odcinkach zachodnim i wschodnim obrońcy stwierdzili ożywioną aktywność pododdziałów rozpoznawczych obu agresorów, co było z pewnością elementem przygotowywanych na następny dzień szturmów generalnych przez stronę radziecką i niemiecką. We wrześniu 1939 roku państwo polskie stanęło w obliczu śmiertelnego zagrożenia z jednej strony nacierały wojska hitlerowskiej Rzeszy, z drugiej Związku Sowieckiego. Na drodze najeźdźców w południowowschodniej części kraju stanął Lwów. Obrona miasta przed Niemcami i przyczyny poddania go Rosjanom stanowiły zawsze przedmiot kontrowersji wśród historyków.
 
Historyczne Bitwy

Recenzje (3)ukryjpokaż

2004-06-04 Modelarz kolejowy
Właśnie przeczytałem. Polecam dla miłośników Kampani Wrześniowej.
2005-07-01 viking
ciekawa pozycja, przyznam że spodziewałem sie czegoś gorszego-a tu miłe zaskoczenie:autor rozprawia się z mitami jakoby Lagner był świetnym dowodcą, analizuje przebieg walk w okolicach Lwowa i pokazuje iż niewykorzystano możliwosci obronnych,całkiem świeże spojrzenie na bitwę, polecam
2007-09-28 bittrich
Autor przedstawia działania wojenne toczące się w południowej i południowo-wschodniej części Rzeczypospolitej od 1 września do określenia i obsadzenia przez wojska niemieckie i sowieckie granicy ich stref wpływów w Polsce w pażdzierniku 1939 roku. Temat jest opracowany gospodarczo,społecznie, politycznie i militarnie - autor przedstawia wojska polskie, niemieckie i sowieckie w kolejnych etapach kampanii. Bardzo wnikliwe studium, świetne ilustracje i mapy uzupełniające tekst. Polecam.

Napisz swoją recenzję