Wilno - Grodno - Kodziowce 1939

Wilno - Grodno - Kodziowce 1939
 
Autor: Czesław Grzelak
Oprawa: miękka
Ilość stron: 184
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311094578
egzemplarz archiwalny
 
 
Bój o miasto z pancernymi siłami pancernymi sowieckimi rozpoczął strzelec Sławomir Werakso, rzucając pod nadjeżdżający czołg wiązankę granatów. Nie spowodowało to większej szkody, gdyż atakowany pojazd pojechał dalej w kierunku koszar 81 pułku piechoty. Pierwszy czołg spalono za pomocą butelek benzynowych przy ul. Mostowej, tuż obok koszar wojskowych. Następny trafiony został pociskiem działa przeciwlotniczego, strzelającego pociskami przeciwpancernymi z ulicy Mostowej w kierunku ulicy Lipowej. Na ulicy Lipowej obok budynku szkoły podstawowej im. Stefana Żeromskiego ogniem karabinowym uszkodzono także samochód pancerny, który stracił wskutek tego zdolność manewrową. Książka opisuje działania wojsk polskich i ludności cywilnej w obronie północno-wschodnich Kresów Rzeczypospolitej. Do historii przeszła zwłaszcza obrona Grodna - miasta, które najdłużej opierało się regularnym jednostkom wojsk sowieckich.
 

Recenzje (6)ukryjpokaż

2004-11-12 wachmistrz 4 pułku ułanów
Książka napisana bardzo dobrym językiem o tamtych tragicznych wydarzeniach!!!Pan Grzelak specjalizuje się w tematyce walk na Kresach Rzeczpospolitej. Bardzo polecam wszystkim,którzy chcą poznać historię walk o Kresy Wschodnie!!!
2005-03-24 marcin
Książka jest super! Autor w ciekawy sposób opisał walki nielicznych polskich oddziałów z potężną Armią Czerwoną o Kresy północno-wschodnie w 1939 r. Polecam!!!
2005-04-14 Michał
Ja również ją polecam, jak inne książki pan Grzelaka!!!
2005-04-18 Robert
Wyśmienita lektura. Jedna z lepszych pozycji wśród Historycznych Bitew, bardzo dobrze napisana, pełna nieznanych faktów o próbach obrony Wilna, bohaterstwie obrońców, często w wieku gimnazjalnym Grodna, wspaniałej postawie polskich kawalerzystów pod Kodziowcami. Szczerze polecam, jak również druga pozycję tego autora Szack - Wytyczno. Pełny profesjonalizm w połaczeniu z barwym językiem czynia te ksiazki jednymi z lepszych na rynku
2005-06-14 Wasiu
mozna sie tylko zgosdzic z przedmowcami .dobra i godna polecenia.
2005-10-08 Wiewiór
Autor wspaniale ilustruje przebieg walk o te trzy miasta, natomiast znakomicie wplecione w tekst wspomnienia uczestników walk powodują, że pozycję tę czyta się jak reportaż z pola walki. Brawo dla Cz. Grzelaka

Napisz swoją recenzję