Leyte 1944

Leyte 1944
 
Autor: Zbigniew Flisowski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 232
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311098514
egzemplarz archiwalny
 
 
Monografia batalii morskiej rozegranej 23-26 października 1944 r. między flotą amerykańską i japońską o wyspę w środkowej części Archipelagu Filipińskiego. Autor przedstawia wydarzenia z okresu II wojny światowej, które doprowadziły do operacji filipińskiej, przygotowywania do bitwy oraz jej przebieg. W wyniku zmagań o wyspę Amerykanie położyli kres potędze japońskiej floty wojennej. Podczas gdy japońska artyleria przeciwlotnicza polowała jeszcze na Brooksa, my złapaliśmy kontakt wizualny z Japończykami. Z mgły wyłaniały się wielkie okręty bojowe i ich maszty-pagody. Otworzyły ogień z 14- i 16-calowych dział z odległości 25.000 jardów. Wróg rzucił cały zespół operacyjny, żeby nas zaatakować. Paskudne salwy obramowały lotniskowiec eskortowy White Plains. Spomiędzy pozostałych lotniskowców buchały kolorowe gejzery, wyrzucane przez zabarwione pociski, aby ułatwić obserwację ognia. W różnych odcieniach: różowym, czerwonym, żółtym i purpurowym, wytryski te miały w sobie jakieś chorobliwe piękno...
 

Recenzje (4)ukryjpokaż

2004-11-12 cezar
Książka w bardzo przystepny sposób prezentuje całokształt działań morskich na wodach filipińskich. Książka ta jak wszystkie pozycje pana Flisowskiego jest napisana niezwykle barwnym i plastycznym językiem co wciągnie nawet mniej zainteresowanego czytelnika. Moja ocena to 5+.
2005-06-15 Marcin
Hmm dostałem o żony na urodziny... wspomnienia wróciły!!! Pamiętam książki Flisowskiego które "połykałem" jak byłem nastolatkiem... tą też "połknąlem" ... co prawda nie ustrzegł się przed pewnym chaosem - trzeba wracać czasem żeby się zoriętować ale ta bitwa miała to do siebie acha - teraz czyta ją moja żona hihi Apel do wydawnictwa - proszę o wznowienia innych pozycji Pana Zbigniewa i więcej takich książek (dobra cena tym bardziej zachęca)
2006-12-05 Mikołaj
Książke czyta się "jednym tchem". Napisana po profesorsku. Mamy tu doczynienia ze stylem, który jest charakterystyczny dla Flisowskiego. Serdecznie wszystkim polecam !
2007-11-05 Janusz
Książki Z.Flisowskiego czytałem jeszcze jako chłopiec i często do nich wracam. Ta jest równierz napisana z dużą znajomością tematu, a przy tym prostym i zrozymiałym językiem. Może by wznowić niektóre książki pana Flisowskiego.

Napisz swoją recenzję