Waterloo 1815

Waterloo 1815
 
Autor: Tomasz Malarski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 216
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311096570
egzemplarz archiwalny
 
 
Publikacja Tomasza Malarskiego to wnikliwa monografia bitwy stoczonej 18 czerwca 1815 roku przez wojska Napoleona z armią angielsko-pruską pod wodzą A. Wellingtona i G.L. Blüchera. Klęska cesarza zdecydowała o upadku i ostatecznej abdykacji Napoleona. Napoleon prowadził gwardzistów w kierunku La Haye Sainte. Po 400 metrach przekazał dowodzenie Neyowi, a sam został z jednym batalionem przy szosie. Była to chwila symbolicznej wagi. Cesarz Napoleon z odkrytą głową pozdrawiał swoich weteranów, którzy szli po zwycięstwo. Bataliony mijały go z okrzykiem Vive Empereur!, okrzykiem, od którego drżały armie ówczesnej Europy. Chciał jeszcze podnieść ich na duchu i wskazał dłonią na rejon Papelotte, gdzie czerniła się następna kolumna przybywających Prusaków. Krzyknął: Żołnierze, oto Grouchy! To wierutne kłamstwo nie miało już właściwie żadnego znaczenia. Gdy ostatni batalion wszedł w chmurę dymu. Napoleon włożył kapelusz i czekał.
 

Patronat

logo_wp

Recenzje (10)ukryjpokaż

2003-10-21 Adam Zwoiński
Dobrze, że ukazało się kolejne wznowienie tej książki. Książka bardzo dobra, zresztą sam temat narzuca interesującą treść książce. Chociaż temat bitwy pod Waterloo jest już oklepany w literaturze przedmiotu (przede wszystkim zachodniej) to jednak ciekawe, nowe przedstawienie bitwy przez autora potrafi zainteresować czytelnika, zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego.
2003-11-10 Antek Plebański
Moim zdaniem, krótko mówiąc książka napisana jest świetnie i bardzo na temat. Szczegółowo przedstawia sytuację w Europie w tym krótkim okresie. Myślę, że każdy kto jest choć trochę zainteresowany historią, wydarzeniami, które zmieniły jej bieg i lubi wzbogacać swoją wiedze o poszczególne tematy z historii ta ksiązka jest poprostu ideala. Szczerze ją polecam wszystkim a w szczególności uczniom.
2004-11-15 tomek
Świetna książka, nie tylko dla historyków, czy ludzi siedzących w tym temacie od dawne, ale i dla osób, którzy historią interesują się tylko pobieżnie. Zapewniam - wciąga, po jej lekturze będziecie chcieli czytać o kolejnych bitwach epoki napoleońskiej
2005-03-15 jarmol
Pierwsza książka z serii, którą kupiłem jeszcze w latach osiemdziesiątych (pierwsze wydanie), a którą przeczytałem już wiele razy i do której zawsze lubię wracać co jakiś czas. Książka napisana językiem bardzo plastycznym, świetnie oddającym przebieg i dramaturgię bitwy oraz całej krótkiej kampani 1815 roku. Autor wzbogacił tekst fragmentami relacji naocznych świadków,uczestników tamtych wydarzeń. Książka ta może służyć za wzór właściwego zbalansowania wstępu-opisu bitwy-zakończenia czego brak jest innym pozycją z tej serii o tematyce napoleońskiej. (np.Borodino 1812). Książkę tę stawiam na pierwszym miejscu w mojej kolekcji historycznych bitew,naprawdę gorąco polecam.
2005-04-03 Sławomir Łukasik
Ja też uważam, że to wspaniała pozycja. Czyta się rewelacyjnie - człowiek czuje, jakby tam był, w tym zbożu razem ze strzelcami, i czekał na francuskie kolumny.
2006-02-09 Wojtek
Jest to niewątpliwie jedna z najlepszech pozycji tej serii, obok Wagram 1809. Autor słusznie zaakcentował, iż de facto armia brytyjska została zgładzona i tylko nadejście wojsk pruskich uratował ją od ostatecznej klęski. Opis kontrataku kawalerii angielskiej uważam za majstersztyk.
2006-07-22 Kuba
Ja akurat czytałem starsze wydanie ,,Waterloo 1815'' i oceniam tą pozycję na podstawie lektury tamtej książki. DZIEŁO TOMASZA MALARSKIEGO JEST ZNAKOMITE !!! Przede wszystkim ma przystępny jezyk, który tak sobie cenie w ,,HB'', szczegółowy opis bitwy i jej tła historycznego. Serdecznie polecam!!!
2006-09-01 ATAMAN
Moim zdaniem to najlepsza obok Wiedeń 1683 książka z serii Historyczne Bitwy. Książka jest wartka i trzymająca w napięciu. Nie ma tutaj nic zbędnaego jak np. w Pruska Iława 1807. Czytelnik czuje się wciągnięty na scene tamtych wydarzeń, jest niczym jeden z żołnierzy Napoleona w jego ostatniej bitwie. Jednym słowem książka ta to rewelacja. Ocena:6.
2007-08-13 Bronek
Jak słusznie zauważyli poprzednicy, ten tytuł może służyć za wzorzec dla całej serii HB, treściwie, kompetentnie i co najważniejsze na temat. Nie ma tu jakiegoś lania wody, czy przedstawiania zupełnie niepotrzebnie wykładów z historii powszechnej, państw czy osób, nie temu służy ten cykl, (jakże wielu autorów tej serii nie chce o tym pamiętać) Ten cykl nosi tytuł „Historyczne Bitwy” i jak wspomniałem T. Malarski idealnie się do niego dopasował, większość dzieła obejmuje opis samej batalii. Wstęp jest w miarę krótki, autor podaje niezbędne minimum informacji, po czym przechodzi do opisu samej kampanii 1815 i finałowej bitwy, a jak opisał bitwę, wspominali moi poprzednicy. Brawo! Pozostali autorzy HB oto dla was przykład, korzystajcie.
2007-09-04 McDżordż
Jak ktoś może to niech sobie kupi tę książkę - jest świetna pod względem merytorycznym, językowym, a także układu wydarzeń histroycznych. No i plus za zdjecia:-)

Napisz swoją recenzję