Wyprawy krzyżowe. Mehmed Zdobywca

Wyprawy krzyżowe. Mehmed Zdobywca
 
Autor: Andrzej Michałek
Oprawa: twarda lakierowana
Ilość stron: 256
Format: 210x300 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311096910
egzemplarz archiwalny
 
 
Historia zna bardzo niewiele takich przypadków, aby za krótkiego życia jednego człowieka doszło do tak rewolucyjnych zmian w dziedzinie wojskowości. Jeszcze rzadziej zdarza się, aby jeden człowiek w większości je spowodował. Udało się to tureckiemu władcy Mehmedowi, nic, więc dziwnego, że potomni dali mu przydomek Zdobywca. Niniejsza książka opowiada właśnie o tym fenomenie. Ironią losu jest, iż Mehmed zdążył jeszcze doświadczyć, jak wszystkie te dokonania obróciły się przeciw niemu.
 

Ilustracje

Ciężkozbrojny jeździec turecki Wykorzystanie wielkiej armaty przez obrońców

Recenzje (2)ukryjpokaż

2003-11-18 Jacek Z.
Uwielbiam książki pana A. Michałka, ale moje uwielbienie maleje wraz z powtarzającymi się ilustracjami w kolejnych pozycjach. Czy kupię "Mehmeda Zdobywcę" skoro już na reklamie widzę znajomego mi wojownika?
2004-01-21 oakmeke
Zgadza sie. Wprawdzie czytałem tylko "Armie ludow tureckich", ale niestety ten pan na koniku i wielu innych wojownikow, czy też budowli i okretów, pojawia się chyba we wszystkich książkach z tej serii. Trochę szkoda placić tyle za powtarzanie tych samych ilustracji. A i szczerze mowiąc dla mnie momentami np. "Armie ludow tureckich" zalatują trochę amatorszczyzną czy brakiem warsztatu (np. baaardzo "amatorski" WSTEP; dużo chaosu i niedokladności w opisywaniu zwlaszcza początków ludów tureckich i idące z tym w parze niedopracowane mapy; braki w danych o stratach poniesionych w bitwach, oblężeniach itp.). Ale i tak lepszych książek historycznych w Polsce nie uswiadczysz. Pan Michalek wie, że czytelnik nie znosi grubych książek skladających sie z tekstu, jakiś tam fotografii waz czy rzeźb i względnie jednej niedokladnej mapy (jak to jest u wiekoszości poskich "historyków" ), a uwielbia książki pelne map i ciekawych, "ożywiajacych" opisywane ludy ilustracji.

Napisz swoją recenzję