Wyprawa sycylijska 415-413 p. n. e.

Wyprawa sycylijska 415-413 p. n. e.
 
Autor: Grzegorz Lach
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 9788311107892
egzemplarz archiwalny
 
 
"Stratedzy natychmiast wydali rozkaz do odwrotu i zmęczone dotychczasowym marszem wojsko, w największym pośpiechu, ruszyło w drogę powrotną. Było już jednak za późno. Na południe od Syrakuz Ateńczycy rozpoczęli operację desantową. Tysiące piechurów wyskakiwało na brzeg i wspólnym wysiłkiem wyciągało ciężkie trójrzędowce na plażę. Na miejsce lądowania wybrano wybrzeże położone niedaleko świątyni Zeusa Olimpijskiego. Wyciągnięte na brzeg okręty osłaniano za pomocą pospiesznie zbudowanej palisady. Zerwano też most na rzece Anapos, wpadającej do morza na południe od Syrakuz, aby uniemożliwić nieprzyjacielowi atak z tej strony, na pobliskich wzgórzach Daskon zbudowano zaś prowizoryczne fortyfikacje, pozbawiając nieprzyjaciela możliwości wejścia na skrzydło przyczółka. Kiedy pod miastem zjawiła się zmęczona jazda syrakuzańska, nie mogła już w żaden sposób zagrozić Ateńczykom." Książka opowiada dzieje wielkiego przedsięwzięcia Ateńczyków, które przez wieki interesowało starożytnych, lecz obecnie zostało zapomniane. Niesłusznie - miało przecież decydujące znaczenie w toczącej się od dziesiątków lat ateńsko-spartańskiej rywalizacji. Walki toczone pod oblężonymi Syrakuzami kształtowały grecką sztukę wojenną. Intencją autora było ukazanie drogi, jaką przeszły Syrakuzy, aby stać się niekwestionowanym hegemonem sycylijskich poleis oraz ewolucji, jaką przeszły Ateny, tworząc własną arche.
 
Starożytność Historyczne Bitwy

Recenzje (4)ukryjpokaż

2007-10-12 bittrich
Autor przedstawia ważny epizod w historii starożytnej greckiej wojskowości oraz jego polityczne tło. Tekst wzbogacają ciekawe fotografie. Polecam.
2007-10-31 ZbyszekG
Książka jest dobrym uzupełnieniem wcześniej wydanego tomu P. Kuleszy o Wojnie Pelponezkiej.Interesujące są opisy rodzajów okrętów wojennych, również ciekawie przedstawione są działania poszczególnych uczestników walk (np stosowane wobec przeciwnika podstępy, trasy przemarszów całkiem sporych grup wojowników ). Dużą zaletą książki jest częste przytaczanie źródeł (Tukitydesa czy Diodora),będące informacjami niemal z pierwszej ręki. Zbigniew Galant
2007-11-16 Kula
"Wyprawa sycylijska" to solidna pozycja w serii HB. Polecam.
2008-01-29 lssah
Książka ta to dobrze opisany, bardzo ciekawy, ale zarazem mało znany epizod z historii Grecji, Syrakuz i Sparty. Polecam. Czyta się dobrze.

Napisz swoją recenzję