Navarino 1827

Navarino 1827
 
Autor: Artur Bojarski
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Format: 130x200 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311106754
egzemplarz archiwalny
 
 
"Chociaż bitwa szalała ze wzrastającą furią, admirał Codrington miał cały czas nadzieję na zawieszenie broni; obawiał się, że w dymie i zapadających ciemnościach alianckie okręty mogłyby zniszczyć się nawzajem. Jednak stawało się dla niego coraz bardziej jasne, że na przerwanie walk było już za późno. W czasie pojedynku "Azji" z "Warriorem" inne brytyjskie okręty - "Cambrian", "Glashow" i "Talbot" - zniszczyły stojące naprzeciwko nich fregaty wroga i uciszyły tureckie baterie nabrzeżne. Tak więc sygnały wysyłane przez admirała w kierunku wroga nie mogły być w dymach z dział i płonących okrętów widziane przez przeciwnika. Nic już nie było w stanie powstrzymać w tym czasie rozpaczliwego fanatyzmu egipskich i tureckich załóg..." Poruszająca publikacja o powstaniu i historii współczesnej Grecji. Kiedy i jak to państwo powstało, kim byli ludzie, dzięki którym po czterystu latach niewoli na mapie Europy znowu pojawiła się Grecja? Jakie wydarzenia militarne i polityczne zadecydowały o zaistnieniu współczesnego kraju wśród innych niepodległych państw? Autor, poszukując odpowiedzi na te pytania, spogląda w szerokim kontekście na morską interwencję mocarstw pod Navarino w trwające od 1821 r. powstanie greckie.
 
Marynistyka Historyczne Bitwy

Recenzje (5)ukryjpokaż

2007-07-07 jacek
Dobrze naświetlone polityczne tło bitwy i ogólnie zmagań na bałkańskim teatrze wojny o niepodległość Grecji. Zbyt dużo jednak miejsca poświęcił autor kwestiom lądowym, a za mało morskim. Nieco pominięta została analiza zbrojeń morskich i taktyki walki ówczesnych flot żaglowych. Brakowało mi również tabelarycznych zestawień okrętów. Niemniej książka warta polecenia, zwłaszcza, że polski czytelnik na ogół niewiele wie o rewolucji greckiej.
2007-09-02 arapaho
pozycja dobra. kapitalny wybór zrodeł gdy sie je czytało czułem przelatujące kule i zapach prochu
2007-09-07 bittrich
Autor przedstawia w swojej pracy sytuację w Grecji przed wybuchem powstania antytureckiego w 1821 roku, sytuację międzynarodową w basenie śródziemnomorskim i na jej tle sprawę grecką, opisuje interwencję dyplomatyczną i zbrojną Londynu, Paryża i Sankt Petersburga, bitwę morską w zatoce Navarino i sytuację aż do powstania niepodległej Grecji po wojnie turecko - rosyjskiej zakończonej w 1829 roku.Dobrze dobrane ilustracje, mapy i aneksy ze żródeł historycznych dopełniają dzieła. Polecam.
2007-11-05 Janusz
Ciekawe ujęcie mało w sumie znanych wydarzeń z początku XIX wieku. Czytając opis bitwy miałem wrażenie jakbym tam był.
2010-06-13 jerry
Poprawnie, ale nie porywająco. Denerwujące częste opieranie się na relacjach z wojny zamieszczane w gazetach ukazujących się na ziemiach polskich, a przecież to nie pozycja z zakresu prasoznawstwa.

Napisz swoją recenzję