Wyprawy krzyżowe. Armie ludów tureckich

Wyprawy krzyżowe. Armie ludów tureckich
 
Autor: Andrzej Michałek
Oprawa: twarda lakierowana
Ilość stron: 336
Format: 210x300 mm
Wydawnictwo: Bellona
ISBN: 8311091730
egzemplarz archiwalny
 
 
Tematem książki są dzieje ludów tureckich, jednej z wielu populacji, jakie zamieszkiwały Wielki Step. Praca opisuje wydarzenia od czasów najdawniejszych do czasów, kiedy Turcy stali się osiadłym społeczeństwem, co nastapiło dopiero w połowie XV wieku. Książka przedstawia właśnie ten najmniej znany okres w ich historii. Końcem tej epoki jest rok 1453, kiedy to Turcy Osmańscy zdobyli Konstantynopol. Autor przybliża specyfikę wschodniej wojskowości oraz ewolucję, jaka dokonała się w sferze uzbrojenia i taktyki walki. Całość ilustrują rysunki i szkice dawnego uzbrojenia oraz mapy pokazujące przebieg działań bojowych.
 
Wyprawy krzyżowe

Recenzje (3)ukryjpokaż

2003-10-21 Adam Zwoiński
Książka bardzo ciekawa, jest szczególna oryginalna ponieważ temat poruszony przez autora jest mało znany w literaturze przedmiotu. Mało kto jest wtajemniczony, np. w szczegóły uzbrojenia i organizacji armii bizantyjskiej czy partyjskiej. Dużym walorem ksiązki są piekne ilustracje, ale z drugiej strony przedstawione na nich postacie wojowników są, jak na mój gust, nieco komiczne, wydaje się, że nie są zachowane odpowiednie proporcje ciała. Poza tym książka bardzo ciekawa. Przydałaby się teraz książka Pana Michałka dotycząca np. uzbrojenia armii starożytnego Bliskiego Wschodu.
2003-10-29 Łukasz Przybyło
Bardzo ciekawie napisana historia wojskowości okresu wypraw krzyżowych, bo nie samych krucjat! Jak wskazuje sam tytuł nacisk położony jest na ludy tureckie, choć książka wypełniona jest informacjami również na temat Normanów, rycerstwa europejskiego, Mameluków czy Mongołów. Wplecione w tekst wiądący przyczynki do taktyki, uzbrojenia czy fortyfikacji po raz pierwszy chyba na tą skalę obrazują średniowieczną wojskowość. To jest chyba największa zaleta książki. Ilość rycin jest porażająca, dodatkowo chyba po raz pierwszy mapy bitew zostały opracowane z taką starannością. W ogóle plastyczne opracowanie "Wypraw..." jest pierwszorzędne. Poza tym autor ma olbrzymią wiedzę na ten słabo u nas poznany temat, włączając w to różne arcyciekawe szczególiki, dotyczące tych zamierzchłych czasów np. sprawa jedwabiu, na który modę w Europie wprowadziły nie kobiety, a rycerstwo! Sam tekst wiodący jest bardzo ciekawy, mimo przeskoków chronologicznych (nieuniknionych) jest jasny i przystępnie napisany. Nie jest to wykład historii krucjat, bo i nie miał nim być. Na pewno niektóre informacje trzeba znaleźć gdzie indziej, ale sama książka na tym nie traci, wręcz przeciwnie. Wyprawy krzyżowe. Armie ludów tureckich to po prostu niezwykła lektura i to nie tylko dla wielbicieli historii.
2006-08-26 Wojak Janek
Bardzo ciekawa książka ukazująca szczególnie sposoby walki ludów tureckich z Łacinnikami, Mongołami itp.Przedstawia też ważne aspekty polityczne, które miały znaczący wpływ na przebieg kampanii wojennych w tamtych realiach. Wiele ilustracji pobudza wyobraźnię czytelnika. Książka ta jest poważną pozycją dot. szczególnie wojskowości tureckiej. Bardzo cieszy też fakt, że jest napisana przez polskiego autora.

Napisz swoją recenzję